Vieš, z akého regiónu pochádza tento kroj s bohato zdobeným vzorom?
Správnou odpoveďou je Tekov. Ak si uhádol, máš bod, ak nie, aspoň si sa dozvedel niečo nové. Tekovské kroje hýria farbami a rôznymi dekoráciami. Skús si ich lepšie prezrieť a porozmýšľaj, koľko času dalo zabrať vytvorenie jedného. Sú dôkazom toho, že ide o unikátne umenie, na ktoré môžeme byť hrdí.
Pre akú obec je typický tento vzor?
Medzi jeden z najznámejších ľudových vzorov patrí ten z obce Čičmany, ktorý vidíš na fotke. Láka zvedavé oči návštevníkov unikátnou architektúrou drevených domčekov, ktoré sú ním zdobené. Čičmiansku výšivku okrem toho nájdeš aj na miestnom ľudovom odeve. Ako môžeš vidieť, typické sú pre ňu napríklad srdiečka či kosoštvorce.
Vieš, odkiaľ pochádza tento vzor spájaný s hrnčiarstvom?
Vzor použitý na novinke TATRATEA je inšpirovaný keramikou z Pozdišoviec na východe Slovenska. Typické pre ňu sú ornamenty na tmavom pozadí, ako to vidíme aj na fľaši tohto 52 % čajovo-bylinného likéra. Každý detail jej vzoru vychádza z tohto regiónu s bohatou hrnčiarskou históriou a zároveň je zakomponovaný do moderného dizajnu TATRATEA. Túto limitovanú edíciu nájdete priamo na webe www.tatrateashop.sk od 1. septembra alebo v reťazcoch BILLA od 13. septembra.
V akom regióne môžeš natrafiť na kroj sa takýmto vzorom?
Tento ľudový kroj pochádza z Novohradu na juhu Slovenska. Na výšivke sa nachádzajú kvetinové vzory najpestrejších farieb.
Je toto slovenský ľudový odev?
Možno ťa to prekvapí a možno máš v tom jasno, no kroj na fotke nie je slovenský. Pochádza z českej obce Rakvice, ktorá sa nachádza v Juhomoravskom kraji. Typický je napríklad žltými nohavicami, ktoré sú súčasťou mužského kroja a bohato zdobené pestrými ornamentami.
Z akého regiónu pochádza tento vzor?
Vyššie vidíš kroj Folklórneho súboru Detva, ktorý je zdobený štylizovanými ornamentami, ktoré majú svoje vlastné pomenovania. A keďže edícia TATRATEA limitkou Pozdišoviec len začína, v budúcnosti sa môžeš tešiť aj na fľaše s dizajnom inšpirovaným ďalšími regiónmi Slovenska vrátane tohto. Vznikne tak unikátna edícia, ktorá zachytí krásu a rozmanitosť našej krajiny.
Ako sa volá pomôcka, ktorá sa používa na vyšívanie niektorých ľudových vzorov?
Hlavne na Podpoľaní je známa technika "krivá ihla", ktorou sa vyšívajú vzory na materiál napnutý na rám. Pod krivou ihlou si predstav jednoduchý háčik, s ktorým šikovné ruky dokážu urobiť zázraky. Hore môžeš vidieť konkrétne výšivku krivou ihlou typickú pre Slatinku.
Odkiaľ pochádza táto keramika?
Na fotke vidíš Modranskú keramiku, čo znamená, že správnou odpoveďou je Slovensko. Nazýva sa aj ľudová majolika a nielenže má dlhoročnú históriu, no pýši sa svojou ručnou výrobou aj dnes.
Nahlásiť chybu v článku