Posledné týždne ste si na nočnej oblohe možno všimli žiarivý červený objekt. Voľným okom bol totiž za vynikajúcich podmienok viditeľný možný budúci domov ľudstva. Mars sa k Zemi už za pár dní priblíži najbližšie za posledných 15 rokov a „presvieti“ všetko okrem najjasnejších hviezd na oblohe.
Naša Zem obieha okolo Slnka o niečo rýchlejšie ako susedný Mars. Od začiatku roka túto planétu pomaličky dobiehame a čoskoro sa Mars so Zemou stretnú vo vzdialenosti 57,6 miliónov kilometrov. Zdá sa to ako poriadne ďaleko, no pravdou je, že k našej susednej planéte sme za posledných 15 rokov bližšie neboli. Výsledkom je žiarivá Červená planéta, ktorú možno na nočnej oblohe najbližšie týždne pozorovať.
Vzdialenosť 57,6 miliónov kilometrov dosiahnu Zem a Mars 31. júla 2018. I dovtedy však bude možné Červenú planétu na nočnej oblohe vzhliadnuť bez väčších problémov i voľným okom. Mars a Zem sa približujú pravidelne každé dva roky, no na tak blízku vzdialenosť ako tomu bude teraz, len raz za 15 – 17 rokov. Mars sa totiž v momente najbližšej vzdialenosti k Zemi bude nachádzať aj vo svojom perihéliu, teda najbližšiemu bodu obežnej dráhy k Slnku, čo vzájomnú vzdialenosť medzi Zemou a Marsom ešte znižuje.
Kým zo Zeme budeme môcť obdivovať krásu Červenej planéty, na Marse to aktuálne veľmi dobre nevyzerá. Planétu počas júla postihla obrovská prachová búrka, ktorá aktuálne pokrýva takmer štvrtinu povrchu tejto planéty. Nepriaznivé počasie ochromilo i aktuálny projekt NASA, keďže sonda Opportunity prešla do hibernácie a stratila kontakt so Zemou. Vám však v pozorovaní Marsu nič nebráni, a preto by ste si najbližšie týždne pri nočných prechádzkach mali na túto skutočnosť spomenúť.
Popri pozorovaní najdlhšieho zatmenia Mesiaca tak dnes na nočnej oblohe hľadajte aj Mars. Na konci júla vychádza na nočnú oblohu už pred deviatou hodinou. Jeho žiarivú červenú farbu rozhodne neprehliadnete. Pár tipov na sledovanie astronomických udalostí nájdete v týchto článkoch:
-
Padajúce hviezdy, zatmenie Mesiaca či polárna žiara. 7 rád ako pozorovať nočnú oblohu na Slovensku
-
Vďaka týmto radám odfotíte Mliečnu dráhu, meteorické roje či zatmenie Mesiaca ako profesionál
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku