Foto: archív Filipa Kunu, Unsplash, upravené redakciou

Kým tento článok dočítate, sľubujeme vám, že sa váš pohľad na úspech, budovanie firmy a na osobnú značku kompletne otočí naruby.

Filip Kuna, majiteľ slovenskej natívnej reklamnej platformy Engerio, pre portál interez prezradil, čo si myslí o viralite. S marketingovým expertom sme sa porozprávali o tvorbe obsahu, o reklame, rovnako tiež o budovaní osobnej značky. Z tvorby obsahu, na ktorú je naozaj odborník, sme následne prešli do témy sebarozvoja a k jeho „tajnému“ receptu na úspech.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Úspešný podnikateľ nám tiež prezradil, čo si myslí o univerzitách a o vzdelaní a dal nám mnoho tipov, ktoré vám môžu pomôcť s cestou k úspechu. Konzistentne, trpezlivo a pomaly  — rovnako, ako to robí už roky on.

Si expert na obsah a mňa zaujíma tvoj názor na viralitu. Čo znamená, že je obsah virálny?

V prvom rade, slovo viralita doslova znamená „nekontrolovateľná šírivosť“.

Ak niekomu ide v tomto rámci o tvorbu virálneho príspevku, základ je, že na svete neexistuje taký človek, čo mu toto vie s istotou splniť.

Pravda je, že systém na tvorbu virálnych príspevkov jednoducho neexistuje.

Čo ale existuje, je systém na konzistentnú tvorbu. Tento systém používam aj ja. Každý deň prídem s nápadom na príspevok, ktorý napíšem, na video, ktoré natáčam. O každom jednom vždy dúfam, že bude virálne. Ale či to tak naozaj bude, to v čase tvorby povedať nedokážem.

Foto: archív Filipa Kunu

Pokiaľ to nie je viralita, na čo by sa mal zamerať začínajúci tvorca?

Ak patríš k začínajúcim či nádejným tvorcom, musíš si uvedomiť, že nikto na svete ti virálny obsah nevytvorí. Ty musíš obsah sekať každý deň ako Baťa cvičky. Rob ho konzistentne a rob ho veľa.

Ďalšia vec, o ktorej veľa ľudí nehovorí je, že sa máš hneď vykašľať na myšlienku, že na niektorej sociálnej sieti nie je tvoja cieľovka. Obsah pridávaj všade, či je to Facebook, YouTube, LinkedIn alebo Instagram. Je pritom totálne jedno, kto je tvoja cieľová skupina.

Tiež sa vždy vracaj vypublikovanému obsahu a neustále študuj čo fungovalo a čo nie, čo môžeš nabudúce zlepšiť. Neporovnávaj sa s nikým, iba so svojím včerajším ja — snaž sa byť o jedno percento lepší ako naposledy.

Asi najviac dnes hovoríme o dobrom a zlom hooku. Je hook naozaj dôležitý, alebo je to len akási prvá vrstva?

Hook je otváracia fáza videa, pričom zámerom je sledovateľa za prvé tri sekundy zaujať natoľko, aby v pozeraní pokračoval a video nepreskočil.

Hook je len časť. Mnohí podceňujú, čo je pred ním a čo je po ňom. Firmy a tvorcovia chcú dnes len ten hook namiesto toho, aby nezanedbávali dobrý nápad a storytelling.

To, aký máš nápad, je rozhodujúce. Ak je nápad zlý, tak ti nepomôže akýkoľvek hook, lebo to hneď po ňom preskočia. Skrátka, môžeš mať akúkoľvek dobrú exekúciu, všetku svoju snahu budeš násobiť nulou.

Storytelling je zase dôvod, pre ktorý dopozeráš video, dočítaš príspevok. Často aj zlý film ľudia dopozerajú len preto, lebo sa už zažrali do príbehu, chcú vedieť, ako to skončí.

Poradím ti ale, čo ti prezradí najviac. Najdôležitejší ukazovateľ kvality je graf retencie.

Ukáže ti, ako a kde ľudia padajú z videa. Ak padajú rýchlo, nezaujal si ich — ak sa však človek dostane do pätnástej, tridsiatej, či dokonca šesťdesiatej sekundy, a dostane sa tam veľké percento ľudí, povie ti to, že si dokázal zaujať.

Foto: archív Filipa Kunu

My si to sledujeme na tom, aby ľudia dosiahli minimálne po tridsiatu sekundu. Pokiaľ sa ti na nej udrží veľké percento ľudí, svoj nápad môžeš považovať za úspešný.

Ak tí ľudia padajú, je to buď pre hlúpy nápad, alebo za tým stojí zlý storytelling.

Foto: Engerio, redakčná úprava

Čo je zlé je, že Instagram, LinkedIn a Facebook retenciu neukazujú. TikTok a YouTube však áno a tam presne vidíš, čo si o kvalite, hooku, o storytellingu myslia používatelia, ako sa správajú. Sleduj tie miesta vo videu, v ktorých ti najviac odpadávajú, na tie sa v rámci zlepšovania o jedno percento pri ďalšom pokuse zameraj, urob to lepšie.

Teraz si predstav, že si začínajúca firma či značka. Na reklamu máš rozpočet presne nula eur. Akú vec by si urobil v podobnej situácii, aby sa o tvojej značke dozvedelo čo najviac zákazníkov?

Prezradím ti dva až tri tipy, ako to ide aj bez peňazí.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články