de Figueiredo, et al., The Lancet

Globálna pandémia rozprúdila diskusie o očkovaní.

Keďže laboratóriá po celom svete momentálne vyvíjajú vakcínu proti COVID-19, ktorá by mohla ukončiť pandémiu nového koronavírusu, je potrebné sa zamyslieť aj nad dôverou vo vakcíny. Už pred 10. rokmi bol založený Projekt dôveryhodnosti vakcín s cieľom objasniť globálne postoje týkajúce sa bezpečnosti vakcín. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Projekt vytvoril globálnu mapu stúpajúcej a klesajúcej dôvery v celkovú bezpečnosť a všeobecnú účinnosť vakcín a vnímaného významu očkovania, uvádza portál Science Alert.

Štúdia uverejnená v časopise The Lancet tiež zhromažďuje demografické podrobnosti, ktoré bolo možno skombinovať s výsledkami prieskumu. Výsledkom je atlas rastúcich obáv, rastúcej dôvery a náznakov možných miest vírusových hotspotov v nasledujúcich rokoch.

ockovanie
Foto: TASR (DPA)

Európska únia

V EÚ sú postoje rozdielne. Napríklad, len pred dvomi rokmi v Poľsku 64 % obyvateľov súhlasilo s bezpečnosťou vakcín. O rok neskôr tento počet klesol na 53 %.

V iných krajinách, napríklad vo Francúzsku, bola dôvera v posledných rokoch veľmi nízka a iba jeden človek z piatich súhlasil s ich bezpečnosťou. Do konca roku sa to ale výrazne zlepšilo a tento pomer je už na úrovni jeden z troch. Podobné zlepšenia nastali aj vo Fínsku, Taliansku či v Írsku.

de Figueiredo, et al., The Lancet

Ázia

V roku 2015 iba dve percentá ľudí v Azerbajdžane nesúhlasili s beuzpečnosťou vakcín. Koncom roka 2019 však toto číslo vyskočilo na 17 %. Podobný, aj keď miernejší trend je možné badať aj v Afganistane, Pakistane či v Indonézii.

V niektorých prípadoch je možné nacházať stratu dôvery pri samotných pochybeniach s očkovacími látkami. Tak to bolo aj na Filipínach pri očkovaní proti vírusu Dengue, keď použitie vakcíny Dengvaxia spôsobilo úmrtie viac ako 600 ľudí, väčšinou detí. Kvôli tomu poklesla dôvera vo vakcíny na Filipínach z 82 na 58 percent.

Foto: Pixabay

Nesúhlasenie nemusí znamenať odmietanie

Štúdia zistila, že očkovanie viac odmietajú muži a ľudia s nižším či s obmedzeným vzdelaním. Vedci tiež zistili, že aj keď niektorí ľudia nemusia dôverovať vo vakcíny, neznamená to nevyhnutné, že ich odmietajú. Podľa Clarissy Simasovej, psychologičky z London School of Hygiene & Tropical Medicine sa zdá, že verejnosť chápe všeobecnú hodnotu očkovacích látok, avšak vedecká komunita musí urobiť ešte väčšie pokroky v budovaní dôvery vo vakcíny, najmä keď budeme mať vakcínu proti COVID-19.

Za posledné mesiace sa situácia dramaticky mení. Súvisí to s mnohými dezinformáciami, ktoré je možní nájsť na internete. Je preto dôležité vybudovať a raziť jasný postoj a objasňovanie účinkov vakcín, aby ľudia dokázali zaujať triezvy postoj.

Uložiť článok

Najnovšie články