Určite je medzi nami dosť ľudí, ktorí so svojim platom nie sú spokojní a vedeli by si predstaviť výplatu o pár desiatok či stoviek eur vyššiu. Často však zabúdame na tých, ktorí musia vyžiť z minimálnej mzdy. Tá u nás predstavuje 435 eur. Z tejto sumy musia uživiť svoje rodiny, zaplatiť účty, stravu a oblečenie, pričom v práci trávia neúmerne veľa času. Česká novinárka sa rozhodla zažiť na vlastnej koži, aké je to pracovať na tých najhoršie platených pozíciách.
Slovensko a Česko sa v tomto veľmi nelíši a s nízkym príjmom sa trápi mnoho ľudí. Nejde však o tých, ktorí o prácu nemajú záujem, ale o ľudí, ktorí do zamestnania chodia pravidelne a trávia v ňom mnoho času. To, že skutočne ide o poriadnu drinu, sa rozhodla pomocou skrytej kamery ukázať ľuďom česká novinárka Saša Uhlová, ktorá strávila pol roka v nekvalifikovaných nízkopríjmových profesiách. Vďaka podpore Nadačného fondu nezávislej žurnalistiky si menila identity a nechávala sa zamestnávať v najhoršie platených profesiách.
Náročnosť zvyšuje nedostatok zamestnancov a prácu pre troch ľudí musia zvládať dvaja. S týmto problémom sa stretla na každom pracovisku, no najhoršie to podľa bolo v obchodnom reťazci. „Keď sú rady, podriaďuje sa tomu všetko. Bola som z toho strašne unavená a mesiac som nevidela svoje deti, keďže som tam bola každý deň do noci. Zároveň mi však bolo ľúto to tam opustiť, lebo na mňa boli veľmi milí,“ priblížila Uhlová.
Neznesiteľná však bola práca v mäsokombináte, odkiaľ odišla kvôli vzťahom. „Škatuľky boli zle zvážené a šéfka pásu, pri ktorom som bola, mi ich hádzala späť a kričala že som debil a že neviem vážiť,“ spomína. Bežnou praxou boli chorí ľudia, ktorí si nemohli dovoliť trojdňový výpadok príjmu kvôli maródke. „Nie je to dobré pre nich, ani pre ostatných a už vôbec nie preto mäso, na ktoré kýchajú.“
Postupne prešla niekoľkými zamestnaniami – pracovala v supermarkete, nemocničnej práčovni či triedila odpad za pásom. Dokopy odpracovala 554 hodín a za pol roka si zarobila 50 696 českých korún, čo je 1944 eur. Situáciu by však podľa nej mohlo vyriešiť postupné zvyšovanie minimálnej mzdy, no niečo pre to musia urobiť aj ľudia. „Nemôžu len nadšene prijímať to, že ich niekto vykorisťuje,“ uzavrela.
ceskatelevize.cz
Nahlásiť chybu v článku