Iné to nie je ani tentoraz. Opäť sa ukázalo, že ľudia sú pre zárobok ochotní urobiť čokoľvek. Na istej čínskej farme sa podarilo objaviť vyše 70 mláďat tuleňa, ktoré tu pripravovali na prevoz do akvárií. O tulene sa však nikto nestaral a takmer pomreli, záchrana prišla v poslednej minúte.
Desiatky hladujúcich mláďat
Mláďatá druhu Phoca largha nemali ešte ani dva týždne a pytliaci ich nechali na farme umierať od hladu. Tulene objavila miestna polícia a vyjadrila sa, že pytliaci pôvodne ulovili až 100 mláďať, 29 z nich však zomrelo na následky šoku a ďalších 9 zahynulo po tom, čo ich objavila polícia. Polícia zatkla 8 páchateľov a na ďalších štyroch, ktorí sú zatiaľ na úteku, vypísala finančnú odmenu. Páchateľmi sú miestni obyvatelia vo veku od 40 do 45 rokov, pričom polícia dodáva, že ide o rybárov. Odmenou za informácie vedúce k dolapeniu je suma vo výške viac ako 6 600 eur.
62 spotted seal cubs rescued in NE China pic.twitter.com/lr16yV5L35
— CGTN (@CGTNOfficial) February 24, 2019
Obľúbený terč pytliakov
Phoca largha je druh, ktorý žije v severnej oblasti Pacifiku a vyskytuje sa najmä v Číne a na pobreží Žltého mora. Ide o vzácny a chránený druh, spolu s manisom a medveďom ušatým však patrí medzi tie, na ktoré sa pytliaci zameriavajú najviac. Samozrejme, miestni o zákaze vedia a na tulene v zlom stave upozornili políciu práve obyvatelia dedinky Hutou.
Záchrana v poslednej minúte
Tulene boli vystrašené, hladné, choré a zavreté v neprípustných podmienkach. Mláďatá, ktoré umreli, pytliaci pochovali pod vrstvu betónu. Mláďatá mali piť ešte materské mlieko, no namiesto toho dostali občas kusy rybaciny, ktoré nedokázali zjesť. Úrady dodávajú, že pytliaci uniesli zhruba polovicu mláďat, ktoré sa ročne narodia na polostrove Liaodong.
Pod dohľadom veterinárov
Našťastie, zvieratá sa dostali do rúk skúsených odborníkov a veterinárov a tí robia všetko preto, aby zvyšných 62 mláďat uzdravili a opäť dostali do formy. Ujali sa ich tri organizácie, ktoré ich v období medzi marcom až májom plánujú vrátiť späť do prírody.
Kožuchy a genitálie
Odborníci dodávajú, že ide o mimoriadne krutý prípad pytliactva, kedy boli mláďatá odtrhnuté od svojich matiek a zo svojho prirodzeného prostredia, pričom mali po zvyšok života plávať v malých nevyhovujúcich akváriách a slúžiť na pobavenie ľuďom. Istý čas boli samce tuleňov lovené a zabíjané kvôli genitáliám, obyvatelia totiž verili, že ich konzumácia im pomôže vylepšiť ich sexuálny život. Mimoriadne žiadaná je na trhu aj vodeodolná tulenia koža a kožuch.
Práve následkom pytliactva klesol do roku 2010 počet tuleňov v okolí Číny z miliónov len na niekoľko stoviek.
dailymail
Nahlásiť chybu v článku