tetania-titulka-770x404

Foto: unsplash

Tetánii sa hovorí aj „choroba vystresovaných“, postihuje najmä mladých ľudí vo veku od 20 do 30 rokov.

Nevoľnosť, stuhnutosť svalov, mravčenie, ktoré človek cíti hoc aj po celom tele, dusivý pocit či ďalšie nepríjemné príznaky, to všetko je súčasťou tetánie. Tetanický záchvat môže prísť nečakane. Život človeka, ktorý týmto ochorením trpí, môže byť poriadne nepríjemný, no dá sa s tým bojovať. Čo všetko tetánia obnáša a ako sa lieči?

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete:

  • Čo je to tetánia?
  • Aké sú jej príčiny?
  • Aké sú jej prejavy?
  • Prečo je taká dôležitá životospráva?
  • Na koho sa obrátiť?

Stanoviť správnu diagnózu nie je jednoduché

Ruka v ruke ide s tetániou množstvo príznakov, ktoré neraz nie je ľahké spojiť s tou správnou diagnózou. Človek cíti, že s ním niečo nie je v poriadku. Neraz však lekári musia vykonať viacero vyšetrení, kým sa podarí zistiť, čo sa za tým ukrýva. Ako informuje portál Webmd, tetánia predstavuje pomyselnú škálu, to znamená, že niektorí ľudia ju majú, no pociťujú len slabé alebo takmer žiadne príznaky, kým pre iných môže znamenať aj život ohrozujúci stav.

Medzi najčastejšie príčiny tetánie patrí hypokalcémia (nedostatok vápnika v krvi), hypomagneziémia (nedostatok magnézia), hypokaliémia (nedostatok draslíka) či alkalóza (porucha acidobazickej rovnováhy). Podľa štúdie publikovanej na webe NCBI vo väčšine prípadov ochorenie vzniká následkom kombinácie viacerých faktorov.

Kŕče pri tetánii Foto: Tmdswan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Príliš stimulovaný centrálny, ale aj periférny nervový systém spôsobuje okrem iného kontrakcie svalov, a to najmä v rukách a chodidlách. Svalové kŕče a zášklby sa však môžu rozšíriť do celého tela, môžu dokonca ovplyvniť aj hrtan či hlasivky, následkom čoho má človeka pocit, že sa nedokáže nadýchnuť, píše portál Health Line.

Najhoršie to bolo večer, mávala som až modré pery

Podľa NCBI môže tetánia vzniknúť aj ako následok iného ochorenia, napríklad u žien môže vzniknúť pri zápalovom ochorení čriev, celiakii či pri bulímii.

Prvými príznakmi bola stuhnutosť svalov, zášklby vo svaloch, brnenie tela. Neskôr sa k tomu pridružila nevoľnosť, napr. po jedle či v teplejšej miestnosti. Vadili mi aj rôzne vône. Najhoršie bolo tuhnutie svalov spredu na krku, mala som pocit, akoby ma niekto dusil. Nemohla som kvôli tomu dýchať, cez nos vôbec, ústami len obmedzene. Akoby som lapala po dychu. Najhoršie to bolo večer, mávala som až modré pery,“ napísala nám Ivana.

Foto: unsplash

V extrémnych prípadoch sa môže dostaviť zvracanie, človek pociťuje silnú bolesť a vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k poruche srdcovej činnosti. Ako však spomíname, niektorí ľudia nemusia pociťovať takmer žiadne príznaky. Ak sa však predsa len objavia, nemali by ste váhať, čo najskôr navštívte lekára.

Brať lieky nestačí

Ako nám prezradila Ivana, jej prvé kroky smerovali k obvodnej lekárke, ktorá jej odobrala krv. Výsledky ukázali nedostatok horčíka, dostala preto výmenný lístok k neurológovi. V súčasnosti užíva na liečbu príznakov tetánie 6 tabliet magnézia denne, priznáva však, že to nie je také jednoduché, brať lieky nestačí.

Tetánia si vyžaduje zmenu životného štýlu. Pomáha mi pravidelný pohyb – chôdza, prechádzanie sa v prírode, jóga, práca v záhrade. Nemôžem však nič preháňať, keď cítim únavu, musím si oddýchnuť, pospať si. K tomu zdravá a výživná strava. Dôležitá je pravidelnosť vo všetkom, ale to sa mi ešte nedarí. Samozrejme, dôležitý je kľud, pokoj, vyrovnanosť a kvalitný spánok. Stále sa to všetko ešte učím,“ popisuje Ivana.

Foto: unsplash

Keď je človek zvyknutý na uponáhľaný životný štýl, je ťažké spomaliť a vytvoriť si pravidelný režim, ktorý zahŕňa aj zdravú životosprávu. Aj Ivana priznáva, že má momenty, kedy to nezvláda. „Často zabudnem na plnohodnotné jedlo, potom to doháňam čipsami a pod. Zanedbávam aj oddych, potom sa tetánia zhorší a mávam silné zášklby v svaloch,“ dodáva. Nie nadarmo sa tetánii hovorí aj choroba podnikateľov, jej prejavy stres výrazne zhoršuje.

Liečba nebolí, netreba ju však odkladať

Ak pociťujete akékoľvek z menovaných príznakov, Ivana odporúča nečakať. „Liečba nie je zložitá, ani nebolí. Najnáročnejšie je stanoviť si pravidlá zdravého životného štýlu a držať sa ich. Sledujem, čo ma oberá o energiu, kedy mi je lepšie a kedy horšie. Samozrejme, je potrebné vyhľadať lekára, veľká časť liečby však závisí od samotného pacienta,“ dodala na záver Ivana.

Dôležité je uvedomiť si, že u každého sa môžu prejavovať príznaky tetánie inak, človeku teda môže vyhovovať iná liečba a inak si potrebuje nastaviť režim a životný štýl.

Ak máte pocit, že je toho na vás priveľa, obrátiť sa môžete napríklad na nonstop a bezplatnú linku dôvery Nezábudka na čísle 0800 222 450. Nezabúdajte, že vo svojom trápení nemusí byť nikdy nikto sám. Každý má možnosť vyhľadať psychológa alebo v prípade potreby psychiatra či iného odborníka. Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. 

Uložiť článok

Najnovšie články