Christine Keeler nedokázala iba zamotať hlavy mužom, ale aj spôsobiť rozvrat britskej vlády za čias studenej vojny. Viedla totiž súbežný sexuálny vzťah s britským ministrom obrany a sovietskym atašé. Keď tieto informácie vyplávali na povrch, zničili životy všetkým zainteresovaným.
Milovala večierky, mužov aj sex. Bola mladá, krásna a jej čaru neodolali ani tí najvplyvnejší. Na jednej strane bola modelka či tanečnica, ďalší ju však považovali za prostitútku. Nebolo to však tak. Christine Keeler BBC trefne charakterizoval ako ženu, ktorá mala rada sex v dobe, keď dobré dievčatá nie. Alebo sa aspoň tak tvárili. Jej život mal aj odvrátenú stránku, plnú problémov a trápenia a to od úplného malička.
Vyrastala v problematickej rodine, stretla sa so sexuálnym napadnutím
Celým menom Christine Margaret Keeler sa narodila 22. februára 1942 v londýnskej mestskej časti Uxbridge. Už vo svojom útlom veku pocítila, aký je život v neúplnej a problematickej rodine. Po odchode otca si jej mama našla nového priateľa, ktorý sa stal nevlastným otcom Christine. Ich starosť o dospievajúce dievčatko nebola príkladná. Dokonca bola Christine vo svojich deviatich rokoch na istý čas odobratá zo starostlivosti mamy, pretože trpela podvýživou.
Keď mala iba 12 rokov, stretla sa so sexuálnym napadnutím zo strany nevlastného otca. Dokonca chcel, aby s ním utiekla, pretože v skutočnosti jej mamu nemiloval. Podobný incident sa zopakoval aj zo strany priateľov nevlastného otca, u ktorých doma brigádovala ako pestúnka. So svojimi prvými sexuálnymi skúsenosťami začala už v mladom veku a za nepríjemných okolností.
Sama sa pokúsila o potrat, dieťa napokon zomrelo šesť dní po pôrode
V 15 rokoch opustila školu a začala s prácou modelky. Netrvalo dlho a otehotnela, dokonca sa sama pokúsila o potrat. Neúspešne a tak sa dieťa narodilo predčasne. Jej mama chcela, aby pôrod utajila a preto prebehol potajomky, priamo u nich doma v roku 1959. O niekoľko dní na to dieťa umrelo.
Krátko po týchto iste traumatických udalostiach, ktoré museli mladé dievča poznačiť, začala pracovať ako tanečnica v londýnskom kabaretnom klube. Tu sa zoznámila s umelcom a osteopatom Stephenom Wardom. Práve toto stretnutie bolo začiatkom obrovskej kauzy, ktorá neskôr otriasla Britániou.
Stephen Ward zostal mladou Christine očarený. Dokonca začala žiť v jeho dome. Aj napriek tomu, že ich vzťah nebol nikdy sexuálny, zobral si ju pod svoje krídla a ukázal jej miestnu vyššiu spoločnosť, kde sa zoznámila so smotánkou. Z jej milostných vzťahov s dôležitými mužmi však mal prosperovať aj on.
Osudové stretnutie s ministrom pri bazéne
Jeden z takýchto večierkov sa konal aj v roku 1961, kedy sa Christine zoznámila s politikom, ministrom obrany Johnom Profumom. A toto stretnutie vyzeralo ako vystrihnuté z dokonalej filmovej scény. Christine práve plávala nahá v bazéne a keď prišiel Profuma, vyšla z bazéna a zahalila sa uterákom. Mladým dievčaťom zostal okúzlený a poznamenal, že sa ešte určite stretnú.
John Profumo bol v tomto období už sedem rokov ženatý s herečkou Valerie Hobsonovou. Pôvodne pochádzal zo šľachtického rodu a mal našliapnuté na úspešnú politickú kariéru, v ktorej to mohol dotiahnuť vysoko. Bol členom konzervatívnej strany, počas vojny zvoleným poslancom. Od roku 1960 bol ministrom obrany a vďaka svojím schopnostiam mohol dosiahnuť ešte viac. Hovorilo sa, že sa dostane až na miesto predsedu vlády.
Sexuálny vzťah s britským ministrom aj sovietskym špiónom súčasne
Dva dni od prvého stretnutia s Christine ju vyhľadal a to bol začiatok konca jeho úspešnej kariéry. John nebol jediným mužom, s ktorým Christine viedla sexuálne vzťahy. Ďalším z mužov bol sovietsky vojenský námorný atašé a špión Eugene Ivanov. S obomi mužmi Christine zoznámil Warda.
Práve sexuálne vzťahy Christine s viacerými mužmi prispeli k odhaleniu tohto škandálu a značne ovplyvnili aj jej ďalší život. Takto začalo odhaľovanie aféry Profumo. Ako uviedla vo svojich memoároch, mala rada sex. A práve preto sa mu oddávala s viacerými vplyvnými mužmi. Ďalšími bola dvojica – jazzový spevák Aloysius „Lucky“ Gordon a Johnny Edgecombe.
Mužov rozhnevalo priznanie Christine, ktorá sa zdôverila Edgecombemu, že ju Gordon znásilnil a držal v zajatí. Edgecombe napadol Gordona. Tento útok viedol k začiatku súdneho stíhania, v ktorom vyšlo na povrch oveľa viac, než si mysleli. Edgecombe rátal s tým, že sa Christine postaví na jeho stranu, to sa však nestalo. Dôvodom mal byť strach z Gordona. Rozhodol sa to teda vyriešiť po svojom.
Tvrdý trest pre všetkých
V roku 1962 Edgecombe prišiel k domu Stephena Wardu, kde Christine žila a keď neotvárala, niekoľkokrát strelil do dverí. Následný trest neminul takmer nikoho zo zúčastnených. Edgecombe bol napokon z napadnutia Gordona označený ako nevinný, napriek tomu si odsedel niekoľko rokov za mrežami kvôli držaniu strelnej zbrane. Incident priviedol do väzenia aj samotnú Christine, ktorá bola obvinená z krivej výpovede a zavádzania.
Súd vydal na Wardu návrh na trest doživotia, pretože vraj mal profitovať na prostitúcii Christine Keeler a ďalšou modelkou Mandy Rice-Davies, ktorá bola počas streľby prítomná v byte spolu s Christine a zároveň ďalšou jeho chránenkyňou. Warda napokon spáchal samovraždu pred posledným dňom súdneho procesu. Predávkoval sa tabletkami.
Minister Profumo bol nútený rezignovať
John Profumo musel kvôli obavám z narušenia štátnej bezpečnosti v roku 1963 rezignovať zo svojej funkcie a tým sa nadobro ukončila jeho politická kariéra s bohatými budúcimi vyhliadkami. Kauza nabrala taký rozmer, až viedla k demisii vtedajšieho premiéra Harolda Macmillana. Tým nastali predčasné voľby a strana konzervatívcov v nich už neuspela.
Tejto afére Briti aj médiá venovali veľkú pozornosť. Trojica- modelka, britský minister a ruský atašé, to znie podozrivo. O to viac, keďže ich dal dohromady jeden a ten istý muž. Výpovede zapojených sa však často menili. Škandál neminul ani Eugene Ivanova, ktorý bol 22. januára 1963 sovietskou vládou odvolaný zo svojej funkcie.
Svoju verziu príbehu niekoľkokrát pozmenila
Christine Keeler sa po niekoľkých mesiacoch vo väzení dostala na slobodu. Počas svojho života používala aj priezvisko Sloane, bola dvakrát vydatá a mala dve deti. Viackrát sa svoj príbeh snažila predať médiám alebo vydavateľom, vždy však zmenila svoju verziu udalostí, ktoré prežila.
Zomrela 4. decembra 2017 na chronickú chorobu pľúc vo veku 75 rokov. O tejto tragickej udalosti informoval jej syn Seymour Platt. Počas svojho života vydala niekoľko kníh, vrátane memoárov, ktoré boli aktualizované po Profumovej smrti v roku 2012, kedy ako sama uviedla, konečne mohla slobodne povedať celú pravdu.
Kontroverzný prípad ožil v napínavom seriáli a prichádza na Epic Drama
Nahliadnuť do zákulisia jedného z najznámejších škandálov britskej histórie môžete prostredníctvom seriálu s názvom Súd s Christine Keelerovou. Je vyrozprávaný prostredníctvom hlavnej ženskej aktérky tejto aféry a tak prináša na celú situáciu skutočne zaujímavý pohľad.
Ukazuje, že Profumovom škandál bol plný sexu, špiónov a lží, až napokon ovládol britské médiá, vyústili do demisie premiéra Harolda Macmillana a dostal modelku Christine Keelerovú za mreže. Vychutnať si ho môžete prostredníctvom kanálu Epic Drama už od stredy, 14. apríla od 21:00.
Na sledovanie sa nalaďte krátkou ukážkou:
radiotimes.com, bbc.com, theguardian.com, theguardian.com, radiotimes.com, edition.cnn.com, nytimes.com, theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku