Foto: Twitter (Moryam6)

Uprostred minulého leta sa objavili znepokojivé správy o novej výzve menom Momo.

Podobne ako v prípade modrej veľryby, aj toto mala byť výzva šírená internetom, ktorej cieľom malo byť dohnať deti k sebapoškodzovaniu či dokonca násiliu. Experti však hovoria, že celá výzva je len zlomyseľným hoaxom, ktorý podporuje panika zo strany rodičov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Systém výzvy mal spočívať v tom, že deti a tínedžeri dostávali znepokojivé správy na WhatsAppe. Tie ich navádzali k samovraždám či násiliu medzi sebou. Správy mali vždy prichádzať z profilov, ktoré sa skrývali za nepríjemnou fotografiu ženy, ktorú môžete vidieť na obrázku. Desivý obrázok je výtvorom japonskej umelkyne Midori Hayashi.

Nové správy o Momo spôsobili opäť ošiaľ na Facebooku, v rámci ktorého rodičia tieto mylné informácie masovo zdieľali na svojich profiloch. Národné združenie pre prevenciu krutosti na deťoch spoločne s ďalšími charitatívnymi organizáciami však avizujú, že žiadna reálna ujma v spojitosti s touto výzvou nebola zaznamenaná. Jediná skutočná škoda, ktorá bola napáchaná, sa stala na zraniteľných ľuďoch, v ktorých takéto správy podnietia myšlienky na sebapoškodzovanie.

Najväčším zlom je teda šírenie tejto výzvy a nie jej falošná existencia. Zmieňované združenie tiež dodáva, že neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by táto internetová výzva predstavovala nejaké riziko. Informácie o deťoch, ktoré výzve podľahli len živia strach v ľuďoch, ktorí majú tendenciu podobným falošným správam veriť a je katalyzátorom pre bezdôvodnú paniku.

Pixabay

Aj napriek tomu, že tento typ správ je šírený s najlepším úmyslom, takáto publicita len zvýši nežiadanú zvedavosť u mladých ľudí,“ hovorí Kat Tremlett, manažérka škodlivého obsahu v Centre bezpečnejšieho internetu Spojeného kráľovstva. Výsledkom pozornosti médií a znepokojených rodičov voči výzve, sú vydesené deti, pre ktoré tento mýtus predstavuje zbytočného strašiaka.

V minulosti sa síce vyskytli príspevky a správy o nešťastiach v súvislosti výzvou, no všetko sa v skutočnosti započalo u jednej matky, ktorá zavesila varovanie ohľadom výzvy na svoj profil na Facebooku. O výzve však vedela len vďaka svojmu synovi, ktorý „niečo započul v škole“. Od vystrašenej matky prebrali informáciu médiá a hoax bol na svete.

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články