Foto: Profimedia

Niekto sníva o vile s bazénom, niekto zas o tom, že bude žiť na ostrove vyrobenom z recyklovaných plastov.

Keď sa povie luxusné bývanie, možno aj vám zíde na um luxusná vila s vlastným bazénom, vírivkou a množstvom ďalších vymožeností. Pre umelca menom Richart Sowa je ale luxusom ostrov, ktorý si vlastnoručne vyrobil z recyklovaného plastu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer nič ho to nestálo

Ako píše web Green Travel Life, mnohým sa nápad Richarta Sowu zdal šialený, no on sa nenechal odradiť a premenil ho na skutočnosť. Vybudoval si vlastný súkromný ostrov vyrobený z recyklovaných materiálov a takmer nič ho to nestálo. V roku 1996 našiel inšpiráciu u aztéckych farmárov, ktorí si vyrábali vznášajúce sa ostrovy. Spomenul si na nápad vyrobiť ostrov z plastových fliaš, ktorý v jeho hlave vzkrsol pred 20 rokmi, no nikdy ho nezrealizoval.

Foto: Profimedia

Na pláži Zipolite, pri pobreží Mexika, začal zbierať plastové fľaše, ktoré skladal do sieťovaných vriec. Miestni obyvatelia ale neboli nadšení a Richarta vyhnala polícia, o niekoľko dní neskôr miesto, kde chcel mať ostrov, zničil hurikán. O rok neskôr ale projekt načal znova. Z plastových fliaš, preglejky a bambusu vytvoril podlahu ostrova. Aby ostrov stabilizoval, vysadil naň mangovníky. Aj vďaka tomu sa ostrov zazelenal viac, ako sa Richart vôbec odvážil dúfať.

Foto: Profimedia

Po tom, ako si zabezpečil povolenie, vybudoval si dvojposchodový domov s tromi plážami, vírivkou, solárnou rúrou a záhradou na pestovanie zeleniny a kvetov. Sprchoval sa dažďovou vodou a mal toaletu s kompostom. Žiaľ, ostrov s pomenovaním Spiral Island v roku 2005 zdevastoval hurikán Emily. V čase, kedy k nešťastiu došlo, pozostával kompletne vybavený ostrov z 250 000 plastových fliaš.

Foto: Profimedia

Chce inšpirovať iných

Pre Richarta to bola poriadna rana pod pás a chcel to vzdať, no ozval sa podnikateľ, ktorý bol ochotný finančne mu pomôcť a jeho zelený projekt podporiť, ak by sa doň pustil znova. So stavbou tentoraz začal vo vodách Isla Mujeres. Podľa webu Atlas Obscura vyrobil ostrov zo 100 000 plastových fliaš a neskôr pribudlo ďalších 50 000. Pridal aj zopár starých pneumatík a stavebný odpad. Ostrov dokončil v roku 2008 a pomenoval ho Joyxee Island.

Foto: Profimedia

Všetko potrebné vybavenie bolo poháňané solárnou energiou, práčku poháňala kinetická energia z morských vĺn. Na ostrove nechýbal ani vodopád, jazierka na kúpanie, či dokonca internetové pripojenie. Pestoval tu okrem zeleniny aj pistácie či banány.

Foto: Profimedia

Podľa iDNES.cz mal ostrov podlahovú plochu necelých 750 metrov štvorcových. Sowa chcel vybudovať celkom sebestačné bývanie, ktoré by pomohlo eliminovať množstvo odpadov a netvorilo žiaden ďalší.

Istý čas Sowa svoj dom predvádzal aj turistom, celkovo sa tu mohlo ubytovať 8 ľudí a inšpiroval mnoho zvedavcov k tomu, aby sa pokúsili o ekologickejšie bývanie. Samozrejme, o ostrov sa musel starať a robiť pravidelnú údržbu, nahrádzať poškodené fľašky či iný materiál. Svoj domov ale prirovnával k nepotopiteľnej Noemovej arche.

Foto: Profimedia

Žiaľ, ukázalo sa, že ostrov tak celkom nepotopiteľný nebol. V roku 2018 totiž opäť zasiahlo počasie a zničil ho hurikán. Miestne úrady ostrov označili za zdroj odpadkov a Richartovi stavbu znova už nepovolili. Richart sa ale nevzdáva a svoj sen o udržateľnom a ekologickom bývaní prezentuje po celom svete v nádeji, že inšpiruje iných.

Uložiť článok

Najnovšie články