Amerika sa stále spamätáva z brutálneho zákroku na 46-ročného Georga Floyda, ktorému policajný dôstojník Derek Chauvin niekoľko minút kľačal na krku, v dôsledku čoho ho udusil. Protesty sa zmenili aj na násilie v uliciach a ľudia volajú po potrestaní zasahujúcich policajtov.
V záverečnom článku série venovanej téme #BlackLivesMatter vám prinášame udalosť, ktorá sa udiala v roku 2014 a takisto vyvolala vlnu protestov voči zasahujúcim policajtom.
Telefonát na núdzovú linku
V americkom štáte Ohio bola sobota 22. novembra a 12-ročný černošský chlapec Tamir Rice sa znudene a bezcieľne prechádzal po parku v Clevelande. Mal pri sebe hračkársku zbraň, napodobeninu airsoftovej pištole. Hračka však nemá oranžové zaslepenie, ktoré zvyčajne takéto repliky mávajú.
Pred pol štvrtou poobede prijala linka 911 hovor. Volajúci opisoval, že v altánku parku sa nachádza mladistvý chlapec, ktorý mieri pištoľou na náhodných ľudí. Volajúci pritom dvakrát zopakoval, že zbraň je pravdepodobne napodobenina. Dispečer sa až trikrát volajúceho pýtal, či opisovaný chlapec je čierny alebo biely.
Rýchly príchod polície
O 15:30 dorazili na miesto policajní dôstojníci, 46-ročný Frank Garmback a 26-ročný Timothy Loehmann. Nebola to najšťastnejšia kombinácia. Za staršieho Garmbacka v roku 2014 zaplatil Cleveland pokutu 100-tisíc dolárov. Voči žene totiž v minulosti pri zásahu použil neprimeranú silu a spôsobil jej tak viaceré zranenia.
Mladší Loehmann bol zase policajný nováčik a neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že mu chýba emocionálna stabilita a prejavovala sa u neho nedostatočná zrelosť. Tieto fakty o sebe pri nástupe zamlčal, keďže by bol nespôsobilý na výkon funkcie.
Okamžitá streľba
Policajti chlapca trikrát vyzvali, aby sa vzdal a zdvihol ruky nad hlavu. Podľa ich tvrdenia na neho kričali, aby im ukázal ruky. Pravdepodobne zaskočený Tamir ale nereagoval. Loehmann na neho spustil paľbu a zasiahol ho do trupu. Až potom si policajti všimli, že Tamir je pravdepodobne mladistvý. Po štyroch dňoch od incidentu polícia zverejnila aj video zo zásahu vyhotovené bezpečnostnou kamerou.
Celý záznam videa ale ukazuje, že policajti nepodali Tamirovi prvú pomoc. Po takmer štyroch minútach prišiel na scénu agent FBI, ktorý v blízkosti pracoval na vyšetrovaní iného prípadu a až vtedy bola Tamirovi poskytnutá prvá pomoc. Následne, po troch minútach prišla záchranka a odviezla ho.
Bol zverejnený aj druhý záznam, na ktorom je vidieť, ako k telu príde 14-ročná Tamirova sestra. Tú policajti spacifikujú a spútajú.
Po prevezení do nemocnice Tamir ešte žil, avšak na druhý deň podľahol zraneniam a zomrel.
Protesty
Po streľbe vypukli v Clevelande protesty, aj keď boli pomerne malé. Pri ďalších protestoch, ktoré boli spojené so zastrelením iného chlapca, sa už protestov zúčastnilo asi 200 ľudí. Riceova rodina prosila demonštrantov, aby ostali pokojní. Usmrtenie Tamira bolo citované ako jedno z niekoľkých, ktoré vyvolalo vznik celonárodného hnutia Black Lives Matter.
Neobvinenie policajtov
Následné vyšetrovanie ukázalo, že dispečer nepodal policajtom informáciu o tom, že Tamir má pri sebe pravdepodobne hračkársku zbraň. Tá skutočne vyzerala veľmi realisticky. Porota sa rozhodla policajtov neobviniť vzhľadom na kombináciu ľudských chýb v komunikácii všetkých zúčastnených.
Nasledovalo potom viacero sťažností a protestov a obvinené bolo aj mesto Cleveland za to, že Loehmann nemal čo robiť medzi policajtmi. V roku 2016 sa všetky spory a žaloby urovnali tým, že Cleveland zaplatil pozostalej rodine odškodné vo výške 6 miliónov dolárov.
Aj v tomto prípade tak za nešťastím stál celý sled nešťastných okolností. Tamir bol bez dozoru a mal pri sebe napodobeninu zbrane, ktorá sa na prvý pohľad z diaľky nedala identifikovať ako atrapa. Dispečer nepodal zasahujúcim policajtom informáciu o tom, že zbraň je pravdepodobne hračka, avšak informoval ich o o tom, že podozrivý má čiernu pleť. A nakoniec do celej udalosti vstúpili nekompetentní policajti, ktorí celú situáciu vyhodnotili najhoršie, ako mohli.
Nahlásiť chybu v článku