Ilu: twitter.com (pantheo27705718)

Meno tohto dinosaura znamená v preklade "obrovský hrom za svitania".

Jeho meno predznamenáva, čo to vlastne bolo za zviera. Dinosaurus Ledumahadi mafube žil asi pred 200 miliónmi rokov v oblasti Južnej Afriky. Mal hmotnosť až 12 ton, čo môžeme prirovnať k váhe dvoch afrických slonov. To vysvetľuje prečo bol „ohromný“. „Hrom za svitania“ si môžeme vysvetliť tak, že dinosaurus, bol evolučným predkom mnohých ďalších dinosaurov.   

Článok pokračuje pod videom ↓

V štúdii zverejnenej v magazíne Current Biology sa tím vedcov pozrel na fosílie novoobjaveného dinosaura, ktorého nazvali Ledumahadi mafube. Tento názov sa prekladá ako „obrovský hrom za úsvitu“. Je to v pôvodom juhoafrickom jazyku Sesotho. Dinosaurus svojím vekom spadá do druhohornej periódy Jura a to na jej úplný začiatok.

Dinosaurus bol predchodcom brontosaura (apatosaura) a bol skutočne obrovský. 12 ton vážiaci jašter bol v tej dobe najväčším zvieraťom na Zemi. Objav je významný nielen preto, že ide o tak veľkého dinosaura, ale najmä preto, že vedcom dáva možnosť zistiť, ako sa z tohto dinosaura evolučne vyvíjali ďalšie druhy.


Kosti dinosaura objavil v roku 2012 vtedy ešte vysokoškolský študent Blair McPhee. Nevedel, o aký druh ide, preto povolal skúsených paleontológov. Tí robili dôsledný výskum a postupne odhaľovali kosti, ktoré boli uviaznuté v skalách.

„Odkrývanie trvalo nesmierne dlho. Sediment v okolí kostí sa v priebehu 200 miliónov rokov premenil v podstate na betón“, vysvetlil McPhee.

Po rokoch, keď sa kosti podarilo vykopať, učinil sa prekvapujúci objav. Išlo totiž o dovtedy nepopísaného dinosaura. Analýzou sa zistilo, že išlo o dospelého jedinca a umrel vo veku 14 rokov.

Ledumahadi mafube bol predchodcom skupiny sauropodov, čo boli veľké bylinožravce, ako napríklad už spomínaný brontosaurus. Vedci sa domnievali, že tento dinosaurus sa vyvinul z menších predkov. Tie chodili po dvoch nohách.

Táto skutočnosť naznačuje, že Ledumahadi je akýsi evolučný medzičlánok, keďže chodil po štyroch nohách. „Prvá vec, ktorá mi udrela do očí bola, že toto zviera malo neuveriteľnú robustnosť kostí v končatinách. Bolo to podobné, ako u neskorších sauropodoch. Keď sa pozriete na dinosaury, ľahko môžete zistiť, či kráčali po dvoch alebo štyroch nohách. U dvojnohých sú totiž predné končatiny štíhle, no Ledumahadi ich mal robustné.“

Ďalšími analýzami tiež zistili, že Ledumahadi sa dokázal postaviť aj na dve nohy, aby dočiahol na vysoké vetvy stromov. Toto zistenie ukazuje na evolučnú adaptáciu, ktorá umožnila vzniku väčších dinosaurov, ktoré síce chodili po štyroch, avšak dokázali byť stabilné aj na dvoch nohách.

Okrem týchto poznatkov Ledumahadi prispieva aj k pochopeniu geografii prehistorickej Zeme. Keďže sa našiel v Južnej Afrike, no neskorší sauropody s jeho vlastnosťami, boli nájdení aj v Južnej Amerike, tento nález len podporuje teóriu o superkontinente Pangea.

allthatsinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články