Doteraz neznámy druh dinosaura objavili vedci v južnej Argentíne. Paleontológovia zo Španielska a Argentíny našli v blízkosti Ánd pozostatky kostí dvanásťmetrového zvieraťa a dvoch menších exemplárov, informuje podľa agentúry AFP najnovšie číslo odborného časopisu Acta Palaeontologica Polonica.
Novo objavený druh dinosaura patrí do skupiny bylinožravých sauropodov, ktorých najznámejšími zástupcami sú diplodocus a brontosaurus. Dostal meno Lavocatisaurus agrioensis a žil pred asi 110 miliónmi rokov v nehostinnej oblasti v dnešnej provincii Neuquén.
Lavocatisaurus is a new rebbachisaurid sauropod from Early Cretaceous Argentina. YOU SHOULD ALL BE TALKING ABOUT IT! It’s skull blew Adam’s mind. It’s got a giant extra hole in its face, ridiculously torqued adductor chambers, and is made of stick and paper-like bones! WHAT? pic.twitter.com/2rDANw2pSc
— Past Time (@PastTimePaleo) November 1, 2018
„Našli sme väčšinu kostí lebky a veľký počet zubov, čo nám umožnilo uskutočniť pomerne kompletnú rekonštrukciu,“ povedal José Luis Carballido z Múzea Egidia Feruglia v meste Trelew ležiacom v regióne Patagónia.
Vedci našli aj kosti krku, chrbta a chvosta. Okrem dospelého dinosaura sa podarilo nájsť aj pozostatky dvoch mladších jedincov s dĺžkou šesť až sedem metrov. Všetky dinosaury zahynuli spolu.
HALLAN UNA NUEVA ESPECIE DE DINOSAURIO EN NEUQUÉN A LA QUE NOMBRARON LAVOCATISAURUS AGRIOENSIS. pic.twitter.com/7hw5nFVTU9
— LETERCERMONDE (@letercermonde) November 3, 2018
Sauropody boli najväčšie stvorenia, aké kedy obývali Zem. Mali dlhé krky a chvosty, mohutné telá a malé hlavy. Predpokladá sa, že zástupca rodu Supersaurus mohol dosahovať dĺžku 33-34 metrov, jediný zástupca rodu a Argentinosaurus mohol zasa vážiť až 120 ton.
Los restos fósiles de #Lavocatisaurus pertenecen a un ejemplar adulto (al que los paleontólogos nombraron informalmente como Alfredito -en honor al cantante uruguayo Alfredo Zitarrosa-) y dos juveniles. PH:J.L.Carballido-Trabajos de campo, vértebras caudales del nuevo #dinosaurio pic.twitter.com/s4A2ELMsgY
— MuseoEgidioFeruglio (@mefpatagonia) November 2, 2018
Nález kostí dinosaurov v tejto oblasti vedcov prekvapil. „Aj keď si viete predstaviť, že sa táto skupina sauropodov mohla prispôsobiť životu v suchšom prostredí s riedkou vegetáciou, nízkou vlhkosťou a nedostatkom vody, je to oblasť, v ktorej by ste fosílie nehľadali,“ povedal Carballido.
Nahlásiť chybu v článku