Foto: wikimedia.org/wikimedia.org

Ľudia so superschopnosťami naozaj existujú.

Možno aj vy si myslíte, že máte nejaké výnimočné schopnosti. A nemusíte byť vôbec ďaleko od pravdy. Každý z nás je v niečom výnimočný. Avšak na druhej strane je pravdou, že skutočne výnimočné schopnosti, možno až také, aké nájdeme u superhrdinov v komiksoch, by ste hľadali u ľudí iba veľmi ťažko. Ale predsa sa nájdu aj takí. A dnes vám ich predstavíme. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľadový muž

Wim Hof je holandský športovec, ktorý má jednu výnimočnú schopnosť. Je známy tým, že dokáže vydržať extrémne nízke teploty. Jeho odôvodnenie je také, že je to vďaka tomu, ako dýcha. Údajne pomocou toho si udržiava vysokú tepovú frekvenciu a adrenalín v krvi. Aj nedávno vykonaná štúdia naznačila, že Wim môže z svoju schopnosť práve vďaka tejto nezvyčajnej metóde dýchania.

Dôkazom jeho superschopnosti bolo to, že vydržal v ľadovej vode neuveriteľnú jednu hodinu a 52 minút. Taktiež zabehol maratón v teplotách -20 stupňov a to oblečený iba v krátkych nohaviciach. Podobne oblečený zdolal aj Mount Everest.

Odolať extrémnu chladu, ale dokázal aj iný muž. Islandský rybár Guli, dokázal prežiť v ľadovej vode, vďaka jeho superschopnosti, keď jeho zvláštny druh tuku v chlade reagoval tak, že produkoval teplo. O jeho netradičnom zážitku, ktorý mu zachránil život, vznikol aj pútavý film. Viac o tomto pozoruhodnom príbehu sa dočítate v našom článku.

Dúhová žena

Umelkyňa Concetta Antico má zvláštnu schopnosť rozoznávania farieb. Jej schopnosť je známa ako tetrochromatizmus, čo znamená mutáciu v chromozóme X. Vďaka tomu, nemá v očiach tri čapíky ale o jeden naviac. Vidí tak až 99 miliónov farieb.

Plechový žalúdok

Francúzsky animátor Michel Lotito zapôsobil na ľudí tým, že dokázal zjesť takmer všetko. To zahŕňalo veci, ktoré by vás snáď ani nenapadlo konzumovať. Ved kto by dobrovoľne jedol bicykle, televízory, nákupné vozíky a ďalšie „ťažko“ stráviteľné veci? Jeho najväčším jedáckym úspechom bolo ale skonzumovanie lietadla Cessna 150. Trvalo mu to dva roky.

Ako to mohol dokázať? Podľa odborníkov Michel trpel psychologickou poruchou Pica, ktorá zapríčiňuje, že človek má chuť na inak nejedlé predmety. Navyše mal extrémne silnú žalúdočnú šťavu, ktorá spôsobovala, že dokázal tráviť aj takéto predmety.

Za celý život údajne zjedol až 9 ton kovu. Michel zomrel prirodzenou smrťou v roku 2007.

Super samuraj

Isao Machii z Japonska nie je iba tak obyčajným majstrom bojového umenia. Jeho reflexy sú tak pôsobivé, že dokáže zasiahnuť mečom guľku vystrelenú z guľometu. Nie je jasné, ako to dokáže. To najpravdepodobnejšie vysvetlenie je jednoducho také, že spracúva informácie na úplne inej úrovni ako bežní ľudia. Pozrite si jedno z jeho úžasných videí.

Megapamäť

Herečka Marilu Henner, známa zo sitkomu Taxi, má nezvyčajnú superschopnosť. Pamätá si totižto takmer každý moment svojho života a to do úplných detailov. Minulý rok napríklad povedala, že si vypočuje nejakú pesničku a bude si ju už naveky pamätať.

Tento zriedkavý jav sa nazýva Hyperthymesia. Nie je doteraz jasné, čo ju spôsobuje.

Ľudská kalkulačka

Scott Flansburg je ako stroj. Nie preto, že by bol super silák, ale dokáže prevádzať výpočty rýchlejšie ako kalkulačka. V roku 2001 a 2003 bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov vďaka jeho neuveriteľnej schopnosti počítať. Rád baví ľudí svojimi schopnosťami. Napríklad sa niekoho opýta na dátum narodenia a on mu odpovie, v aký deň v týždni sa narodil. Nepripomína vám to jeden známy film? Prečítajte si článok o skutočnom Rain manovi, podľa ktorého bol natočený kultový film.

Superčuch

Joy Milne zo škótskeho Perthu disponovala úžasným darom. Dokázala „vycítiť“ Parkinsonovu chorobu ešte predtým, ako bola diagnostikovaná. V testoch dokázala úspešne identifikovať túto chorobu u 11 ľudí a len raz sa pomýlila. Vedci uvažujú, že dokázala zachytiť špeciálne molekuly, ktoré vznikajú pri tomto ochorení.

Joy zomrela v roku 2015, práve na Parkinsonovu chorobu.

Pozri aj: Získal superschopnosti. Muž sa rozhodol pre 700-dňovú masturbačnú abstinenciu, ktorá mu zmenila život

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články