Úrad komisára pre deti v spolupráci s Trnavskou univerzitou v Trnave a Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety zrealizoval celoslovenský prieskum názorov detí. Výskum sa zameriaval na pocity detí v rodine, škole, vo vzťahoch a ich na celkovú bezpečnosť.
Výskum bol realizovaný na 67 školách a zúčastnilo sa ho 1120 žiakov siedmych ročníkov základných škôl. Známe sú zatiaľ len prvotné výsledky, ktoré však predstavujú zaujímavé zistenia.
Výsledky prieskumu podľa úradu hovoria o tom, že deti, ktoré vyrastajú v stabilnom rodinnom prostredí s oboma rodičmi, cítia najväčšiu bezpečnosť a dôveru.
Najviac sa boja neúspechu v škole a samoty
Prieskum ukazuje, že deti sa najviac obávajú školského neúspechu.
Na druhom mieste skončil strach zo samoty, ktorý je výraznejší u dievčat, ako u chlapcov. Až 4,2 % detí uviedlo, že nemá žiadneho kamaráta a takmer polovica (47,9 %) trávi na sociálnych sieťach viac ako 4 hodiny denne, čo môže značiť izolovanie sa od ostatných a zvýšený pocit samoty.
Žiaci sa najviac obávajú psychických problémov, ako sú depresie a úzkosti.
Poklesol strach zo šikany
Pozitívne je, že strach zo šikany medzi deťmi poklesol. Podľa Úradu komisára pre deti je miera šikany na Slovensku nižšia v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami. Z prieskumu vyplýva, že ak deti vidia šikanu, začnú ju riešiť, a to buď nahlásením učiteľovi, alebo aspoň zastaním si šikanovaného spolužiaka.
„Výsledky prieskumu jasne ukazujú, že otvorené rozhovory o problémoch detí, ich pocitoch a strachoch majú veľký význam. A že otváranie tém pomáha veci postupne zlepšovať,“ uviedol komisár pre deti Jozef Mikloško.
Iba polovica pokladá učiteľov za dôležitých
Úrad skúmal aj to, pri kom sa deti cítia bezpečne a pri kom nie. V otázke najviac vyberali možnosť „mama“ – až 96 %. Pozitívnou správou je, že oproti poslednému prieskumu stúplo percento pri otcovi na 93 %.
Pomerne nízky pocit bezpečnosti žiaci priznali pri súrodencoch – iba 75 % a pri učiteľoch – 64 %. Najmenej však dôverujú online kamarátom – iba 11 % detí sa pri nich cíti bezpečne.
Podľa komisára Mikloška je to pozitívna správa. Situácia z čias pandémie, kedy dieťa „žilo“ najmä v online priestore, sa tak dostala do normálu a deti vnímajú dôležitosť živého kontaktu oproti tomu v online svete.
Žiakov sa v prieskume pýtali aj na to, aké osoby sú pre nich dôležité. 98 % žiakov zvolilo možnosť „mama“, 97 % zvolilo kamarátov a tesne pod nimi sú otcovia a starí rodičia s 95 %. Učitelia tentoraz obstáli s ešte menším úspechom – iba 53 % žiakov ich pokladá za dôležitých.
Úrad komisára pre deti však uviedol, že dôležitosť učiteľov ich potešila.
Nahlásiť chybu v článku