Foto: Mick Petroff [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Jedinečný prírodný fenomén sa pravidelne objavuje len na severe Austrálie.

Vyskytujú sa pravidelne len na jedinom mieste na svete a dodnes nevieme, prečo a ako vlastne vznikajú. Meteorologický fenomén v podaní tzv. morning glory clouds, teda „oblakov rannej krásy“ (voľný preklad) je dodnes zahalený rúškom tajomstva a mnoho ľudí ani netuší, že vlastne existuje. Oblaky pripomínajúce obrovské červy pretínajúce modrú oblohu, sú pritom skutočne zaujímavé. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Môžu byť dlhé až 1000 km, nachádzajú sa vo výške 1-2 km, no niekedy klesnú len pár stoviek metrov nad zemský povrch. Pohybovať sa po oblohe dokážu rýchlosťou až 10-20 metrov za sekundu. Pozorovať ich možno podľa doterajších záznamov len na jedinom mieste na Zemi – v severnej Austrálii, v oblasti Carpentarského zálivu medzi polostrovmi Cape York a Arnhemská Zem.

Navyše sa morning glory clouds neobjavujú len tak hocikedy. Viditeľné boli zatiaľ vždy len v období od septembra do novembra.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SPACE CoffeeHouse w ΠICҜDΔΠGΣR (@nickdanger84),

Vznik podivnej oblačnosti

O netradične sformovaných oblakoch toho dodnes veľa nevieme. Vzhľadom na ojedinelý výskyt tohto fenoménu, nemá táto oblačnosť veľký vplyv na miestnu mikroklímu či množstvo zrážok, a preto nie je nutné pochopiť celú jeho genézu a dôsledky na prostredie. Napriek tomu je mysteriózny pôvod oblakov pre mnohých odborníkov zaujímavý.

V minulosti zistili napríklad, že vzniku takejto oblačnosti predchádza niekoľko iných meteorologických javov. Pokles teploty, prudký nárast tlaku vzduchu a silný morský vietor. Silné prúdenie vzduchu od Carpentského zálivu smerom na pevninu prevláda práve v období od septembra do novembra.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bureau of Meteorology (@bureauofmeteorology),

Predpokladá sa, že podlhovasté oblaky v tvare akýchsi červov vznikajú, keď na jednej strane oblaku vietor stúpa prudko nahor, kým na druhej naopak rýchlo klesá. Podľa mnohých názorov s ich vznikom súvisí aj geografia. V oblasti polostrova Cape York sa totiž stretávajú vetry z oblasti Carpentarského zálivu i Koralového mora. Vzduch nad polostrovom stúpa a postupne sa ochladzuje, čím vzniká inverzia. A práve vzduch zostupujúci pod vrstvu inverzie má mať za následok „rolovanie“ oblačnosti a vznik podivných tvarov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Munich Airport (@munich_airport),

Inde na Zemi

Fenomén morning glory clouds sa pravidelne objavuje len na severnom pobreží Austrálie. Existujú však prípady, keď sa rovnako tvarovaná oblačnosť vyskytla jednorázovo aj na iných miestach našej planéty. Valce oblakov ľudia pozorovali napríklad v oblasti Lamanšského prielivu, v Mníchove či v Berlíne, vo východnom Rusku, v stredozápade USA, v Kalifornskom zálive, v Brazílii, Libanone či v Juhoafrickej republike.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ᴍᴀʀᴄᴜs ᴛʜᴀʏᴀɴ (@marcusthayan),

ScienceAlert

 

Uložiť článok

Najnovšie články