Magnetické pole je všade okolo nás. Pôsobí na nás, i keď ho nevidíme, a niektorí z nás úplne nerozumejú, čo to vlastne je. Práve pomocou neho určujeme severné strany v kompase, čo využívali najmä moreplavci. To však nie je zďaleka všetko, čo má na svedomí. Ak by prestalo pôsobiť, boli by sme všetci v poriadnej kaši.
Magnetické póly Zeme si v minulosti medzi sebou vymenili miesto už niekoľkokrát. Táto zmena je nevyhnutná a logická, pričom k nej dochádza približne raz za dvesto až tristotisíc rokov, pričom samotný proces nenastane zo dňa na deň. V skutočnosti trvá približne desaťtisíc rokov.
K poslednému (neúspešnému) pokusu o preklopenie pólov došlo približne pred 40-tisíc rokmi, pričom poslednýkrát si severný magnetický pól vymenil svoje miesto s južným pred 780-tisíc rokmi. Podľa vedcov sa nachádzame v časovom horizonte, v ktorom opäť môže dôjsť k výmene pólov, ktoré sa dokonca začali už posúvať. To pre ľudí môže mať neblahé dôsledky.
Satelitné snímky hovoria jednoznačne
Na základe analýzy satelitných záberov vedci zistili, že roztavené železo a nikel vypúšťajú energiu z dipólu na okraji jadra Zeme, teda miesta, ktoré vytvára samotné magnetické pole planéty. Taktiež si všimli, že severný magnetický pól je obzvlášť turbulentný a nepredvídateľný. Ak magnetický blok bude dostatočne silný na to, aby oslabil dipól na okraji jadra, magnetické póly Zeme sa vymenia.
Skolabuje technika
Aké by to malo pre nás dôsledky? Podľa mnohých by to malo priam katastrofické následky. Mohli by sme zabudnúť na internet, GPS, satelitné snímky, ako aj elektrinu. Bez techniky by sme boli jednoducho stratení. Naša vyspelá civilizácia je nevyhnutne spojená s využívaním výdobytkov techniky, bez ktorej sa nevieme zaobísť.
Okrem toho by sme sa museli pripraviť aj na oveľa desivejší scenár. Bez internetu či elektriny by sme sa možno naučili žiť. Možno by sme sa vrátili o pár stáročí dozadu a učili sa to, čo sme už dávno zabudli. Mnohí by boli prekvapení zo zistenia, že chlieb nerastie v regáloch v plastových obaloch. Horšie by to však bolo s našou planétou. Tej ochranný obal, ktorým je práve magnetické pole, by sa veľmi oslabil. Ochrana proti kozmickému či slnečnému žiareniu by klesla na 10 percent, v dôsledku čoho by sa naša planéta skôr či neskôr stala prakticky neobývateľnou.
Máme ešte čas?
Podľa vedcov by takáto „milá“ budúcnosť mala nastať v horizonte približne 2000 rokov. Je to však niečo, na čo sa momentálne naozaj nevieme pripraviť, ale na druhej strane sa o to môžeme aspoň pokúsiť. To, že je tento jav predpovedateľný, je obrovskou výhodou. Už len spojiť hlavy dokopy a prísť na nápad, ktorý pomôže znížiť negatívne dôsledky na minimum.
Pozri aj: Slovenka ide na náročnú misiu NASA. Marsonautke bude pri práci asistovať robot vyvinutý na Slovensku
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku