Koronavírus SARS-CoV-2 sa na človeka preniesol z netopiera alebo šupinavca, naznačujú viaceré výskumy odborníkov z rôznych kútov sveta. Logicky sa preto ponúka otázka, či sa novým vírusom môžu nakaziť aj ďalšie zvieratá a či môžu byť napríklad domáci miláčikovia prenášačmi vírusu aj na človeka. Nový výskum ponúka v tomto smere mnoho odpovedí.
Novým koronavírusom sa môžu infikovať mačky, dokonca sa medzi nimi môže SARS-CoV-2 aj prenášať, psy veľmi náchylné nie sú a vírus sa zrejme neprenesie ani na hydinu či ošípané. Za to u fretiek vedci zaznemenávajú vysokú infekčnosť, čo z nich robí vhodných adeptov na možné klinické testovanie liečiv a prípadnej vakcíny. O najnovšom výskume čínskych odborníkov, ktorí skúmali šírenie vírusu SARS-CoV-2 informuje na svojom webe vedecký časopis Nature.
Mačky infikovali umelo, potom sa vírus šíril
Zdá sa, že psy sú pred pandémiou koronavírusu zachránené. Vedci z veterinárneho výskumného inštitútu v meste Harbin však vďaka laboratórnym experimentom zistili, že nový koronavírus môže infikovať mačky, zrejme teda aj všetky mačkovité šelmy. Vírus sa dokonca môže medzi mačkami prenášať. Vedci z rôznych svetových univerzít, ktorých cituje Nature, však jedným dychom upozorňujú na to, že majitelia mačiek sa nemusia, aspoň zatiaľ, ničoho obávať. Z laboratórnych testov nič nenaznačuje tomu, že by sa vírus mohol z mačky domácej preniesť aj na človeka.
Tím vedcov vedený virológom Bu Zhigaom vystavil nosné dutiny piatich mačiek laboratórnym tyčinkám so vzorkami nového koronavírusu. Keď dve zvieratá o niekoľko dní usmrtili a vykonali pitvy, zistili, že mačky sa vírusom SARS-CoV-2 skutočne infikovali. Nový vírus pritom objavili aj u jednej z troch mačiek, ktoré boli umiestnené v klietkach v tesnej blízkosti infikovaných zvierat.
Chcú znížiť infekčnosť u ľudí
Podľa výskumu čínskych vedcov žiadna z mačiek nevykazovala žiadne príznaky ochorenia COVID-19. Uvádzajú tiež, že koronavírus má u mačiek podstatne nižšiu infekčnosť ako u ľudí, vychádzajú pritom z toho, že sa vírusom nakazila len jedna z troch mačiek, ktoré strávili niekoľko dní v bezprostrednej blízkosti nakazených zvierat. Akým konkrétnym spôsobom sa vírus preniesol, známe nie je, uvažuje sa nad prenosom z trusu či moču.
Experimenty na zvieratách v tomto prípade vedci ospravedlňujú snahou dostať čím skôr pod kontrolu globálnu pandémiu nového koronavírusu. Štúdiom šírenia vírusu v živočíšnej ríši by výskumníci mohli odhaliť spôsob ako znížiť infekčnosť ochorenia u ľudí. V štúdii tiež upozorňujú na to, že okrem prvotného prenosu z netopiera alebo šupinavca na človeka, nehrá v aktuálnom šírení vírusu SARS-CoV-2 významnú úlohu žiadny živočíšny druh a ochorenie sa šíri zrejme výlučne prenosom z človeka na človeka.
Nahlásiť chybu v článku