Ilustračná foto: Snappygoat

Výskum ukazuje, že mačacie mozgy vnímajú aj optické ilúzie.

Ak máte mačku a objednali ste si nejaký tovar z internetu, potom zvyčajne máte z neho radosť obaja. Vy z obsahu škatule a vaša mačka z prázdnej škatule a z toho, že môže do nej skočiť a tam spokojne odpočívať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mačky milujú škatule

Vedci si už dávnejšie všimli, že mačky obľubujú nielen škatule, ale rovnakú spokojnosť im navodzuje aj iba dvojrozmerný objekt štvorca na zemi. To podnietilo vedcov k tomu, aby vykonali zaujímavú štúdiu, o ktorej píše portál Science Alert. Narazili však na jeden vážny problém. Mačky sa v cudzom, napríklad laboratórnom prostredí necítia dobre, nie sú uvoľnené a výsledky štúdie by tak nemuseli odrážať realitu.

Aj kvôli pandémii COVID-19 preto išli na to inak. Oslovili ľudí, aby im pomohli štúdiu vykonať v sérii testov. Tie mali filmovať a tak dokumentovať. Z pôvodných 500 zaregistrovaných majiteľov mačiek dokončilo všetky pokusy iba 30 z nich.

Využili známu ilúziu

Štúdia na základe týchto pozorovaní publikovaná v Applied Animal Behavior Science dostala pekný názov, „Ak sa zmestím, tak si sadnem.“ Vedci využili nutkanie mačiek sedieť v uzavretých priestoroch a otestovali, ako dokážu vnímať vizuálne ilúzie. Použili na to známu ilúziu nazývanú Kanizsov trojuholník.

Fibonacci, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pomocou výrezov kruhu, pripomínajúcich postavičku z jednej z prvých počítačových hier – Pac-Man sa dá vytvoriť ilúzia objektu. V tomto prípade vedci využili kruhové výseky na vytvorenie ilúzie štvorca.

Uprednostňovala neexistujúci štvorec

Mačke, ktorá si prirodzene sadá do škatúľ, či iba do štvorca tak pripravili iba ilúziu štvorca a sledovali, čo sa bude diať. Majitelia tiež museli tieto výseky naukladať aj v nesprávnych smeroch, pri ktorých sa ilúzia nezobrazí, aby zistili, ako bude mačka reagovať.

Mačky v tejto štúdii stáli alebo sedeli v ilúzii štvorca častejšie ako v kontrolnom objekte, čo odhalilo ich náchylnosť vnímať ilúzie a podporilo to našu hypotézu, že mačky zaobchádzajú s iluzórnym štvorcom rovnako, ako s tým skutočným,“ napísali vedci v štúdii.

Ako ukazuje tento obrázok, nie všetky mačky spolupracovali.

Vedci poznamenávajú, že výsledok štúdie bol obmedzený malou konečnou vzorkou, ale tento výskum dopĺňa ich predchádzajúci, v ktorom zistili, že mačky reagujú na vizuálne ilúzie kontúr.

Pochopenie toho, ako zvieratá vnímajú optické ilúzie ako je táto, nám pomáha pochopiť ich myslenie. Iné štúdie ukázali, že sedenie v škatuliach pomáha mačkám znižovať stres v útulkoch, takže teoreticky by mačkám mohli pomôcť v útulkoch aj iba náznaky škatúľ. Mimochodom, nie sú to iba domáce mačky, ktoré majú záľubu v škatuliach, ako ukazuje nasledujúce video.

 

Uložiť článok

Najnovšie články