Mnoho ľudí považuje psov za tých inteligentnejších. Mačky sú svojrázne stvorenia, ktoré neraz nie sú ochotné počúvať majiteľa na slovo. To však ani náhodou neznamená, že nie sú inteligentné. Ba práve naopak. vedci zistili, že keď odídete z miestnosti, mačka presne vie, kde sa nachádzate a čo robíte.
Vaša mačka má schopnosti tajného agenta
Predstavte si, že sedíte s mačkou spokojne schúlenou a pradúcou vo vašom lone. Zrazu sa však musíte postaviť a na moment odbehnúť do vedľajšej miestnosti. Čo si o tom asi tak váš domáci miláčik myslí? Práve touto otázkou sa zaoberali vedci vo výskume publikovanom prostredníctvom PLOS One.
Na čo prišli? Ako píše portál Science Alert, ak odídete z miestnosti, je veľmi pravdepodobné, že vaša mačka vynaloží energiu na to, aby sledovala, kde ste a čo robíte. Mačka vás nemusí vidieť, vďaka skvelému sluchu dokáže sledovať zvukové nápovedy, ktoré jej prezradia, kde sa práve nachádzate. Mačky takto sledujú každého, koho považujú za člena svojej svorky vždy, keď sa stratí z dohľadu.
Vedcom však zatiaľ nie je celkom jasné, kam až v tomto smere siahajú schopnosti mačacích domácich miláčikov. Aby získali viac informácií, vykonali japonskí vedci zaujímavý experiment. Súčasťou experimentu bolo niekoľko desiatok mačiek (niektoré žili v domácnosti, iné v mačacích kaviarňach). Každú z mačiek individuálne nechali v miestnosti, ktorú dobre pozná.
Vie, kde ste a čo robíte, ak odídete do vedľajšej miestnosti
Do miestnosti umiestnili vedci bezdrôtový Bluetooth reproduktor, druhý umiestnili do vedľajšej miestnosti. Postupne menili pozície reproduktorov a púšťali z nich rôzne zvuky, aby otestovali priestorovo-sluchové schopnosti zvierat. Napríklad, z jedného z reproduktorov pustili mačke hlas jej majiteľa. O niekoľko sekúnd neskôr sa rovnaký hlas ozval z druhého reproduktora.
Podľa pozorovaní vedcov boli mačky prekvapené, keď sa zdalo, že sa ich majiteľ zrazu teleportoval z jednej miestnosti do druhej. Takto však reagovali len na hlas svojho majiteľa, hlas inej mačky či iné zvuky ich príliš netrápili.
Výsledky teda podľa vedcov hovoria jasne. Mačka je schopná podržať v mysli mentálny obraz svojho majiteľa, aj keď s ním nie je v tej istej miestnosti. Okrem toho, majú v mysli akúsi mapu priestoru, v ktorom žijú a dokážu v nej majiteľa lokalizovať na základe rôznych zvukov. Vedci plánujú v tejto oblasti vykonať ďalšie výskumy. Nateraz je však jedno isté, vaša mačka vás vždy sleduje a vie, čo robíte.
Nahlásiť chybu v článku