Vyzerá to tak, že pohodlie je dokonca dôležitejšie ako zachovanie pamiatky starej stovky rokov. V blízkosti Machu Picchu plánujú kompetentní postaviť letisko, aby sa turisti nemuseli namáhať a mohli priletieť bezprostredne k pamiatke.
Archeológovia a historici majú obavy
Archeológovia a historici majú hlavu v smútku. Obávajú sa, že pamiatka Machu Picchu utrpí a to kvôli snahe o modernizáciu na mieste, kde sa to jednoducho nehodí. Machu Picchu je svetové dedičstvo, ktoré na svojom mieste stojí stáročia, zdá sa však, že v jeho okolí sa plánuje výstavba multimiliónového letiska. Nápad vyvolal pobúrenie nielen v kruhoch archeológov, ale aj u domácich obyvateľov.
Údolia s terasami
Dokonca začali už aj stavebné práce a v meste Chinchero, ktoré leží 3 800 metrov nad morom začali buldozéry čistiť priestor pre budúcu stavbu. Práve toto mesto je totiž vchodom do Valle Sagrado de los Incas, teda do súboru údolí, v ktorých sa nachádza aj Machu Picchu. Práve tu sa nachádzajú terasy, na ktorých rástla kukurica a iné plodiny, vďaka ktorým dokázali Inkovia prežiť. Farmári terasy využívajú ešte aj dnes, čo je ďalší dôvod na to, aby sa oblasť zachovala. Ľudia sa totiž obávajú, že poškodená bude nielen pamiatka, ale aj okolité oblasti.
Urbanizácia
Natalia Majluf, historička z Cambridge dokonca zorganizovala už aj petíciu, ktorou chce bojovať proti výstavbe letiska v oblasti, ktorá je pod ochranou UNESCO. Obáva sa totiž, že výstavba letiska zapríčiní prudký nárast urbanizácie, zvýši sa miera hluku a naruší sa jedinečnosť miesta, za ktorého záchranu bojujú historici už roky. Následkom preletov by mohlo dôjsť aj k narušeniu neďalekého archeologického parku Ollantaytambo. Okrem toho, znamenalo by to vyššiu mieru znečistenia ovzdušia, ale aj okolitých vodných tokov. Petíciu podpísalo už viac ako 6 000 ľudí a apelujú na prezidenta, Martina Vizcarra, aby zakročil.
Vlakom, autobusom či po vlastných
Väčšina turistov prichádza na letisko v meste Cusco, ktoré je od pamiatky vzdialené zhruba 80 kilometrov. Odtiaľ však nie je problém odviezť sa vlakom či autobusom a dobrodruhovia sa môžu vydať na štvordňovú cestu po stopách Inkov po vlastných. Problémom však je, že letisko má len jednu pristávaciu dráhu a lietajú sem len lietadlá z hlavného mesta Lima a okolitých miest, ako napríklad La Paz v Bolívii. Nové letisko plánuje dovážať viac turistov, a to z oblasti celej Latinskej Ameriky.
Bývalý prezident plán podporil
Projekt však nie je žiadnou novinkou. Ohlásil ho ešte bývalý prezident Peru, Ollanta Humala a dokončenie letiska plánoval na rok 2023. Vláda mala výstavbu podporiť čiastkou 460 miliónov dolárov, pričom tá nezahŕňa odškodnenie pre farmárov, ktorí prídu kvôli letisku o pôdu, ktorá ich živí. Vtedajší prezident plán obhajoval tým, že viac turistov bude znamenať viac pracovných príležitostí a v konečnom dôsledku aj lepší život pre okolité komunity.
UNESCO uvádza, že za minulý rok navštívilo Machu Picchu 1,5 milióna turistov, čo je takmer dvojnásobok množstva, ktoré organizácia odporúča. Vláda na jednej strane chápe, že pamiatku je potrebné uchovať a plánuje preto obmedziť návštevné hodiny, ako aj vytvoriť jednosmerný chodník okolo pamiatky. Na druhej strane však viac turistov považuje za väčší prínos.
independent, wikipedia
Nahlásiť chybu v článku