Zdroj: Profimedia

Tento rok uplynie 39 rokov od vraždy Dian Fossey, ktorej páchateľ nie je dodnes známy.

Dian Fossey si splnila detský sen a celý svoj život zasvätila záchrane goríl horských, čím pre budúce generácie vytvorila trvalé dedičstvo. Jej výskum patril medzi najdlhšie trvajúce na svete a vyvrátil mýty o nebezpečnosti týchto zvierat. Vďaka nej tento ohrozený druh stále existuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dian Fossey bola americká biologička a primatologička, ktorá sa preslávila svojou prácou na ochranu goríl horských v Afrike. Tento rok si pripomíname 39. výročie jej tragickej smrti, ktorá sa dodnes spája s rôznymi teóriami.

Narodila sa 16. januára 1932 v San Franciscu v Kalifornii a už od detstva mala blízko k prírode a k zvieratám, čo ju nasmerovalo k profesii, v ktorej sa neskôr stala priekopníčkou. Avšak počas svojich školských čias mala problémy s predmetmi ako fyzika a chémia, preto sa nakoniec rozhodla pre štúdium ergoterapie, ktorá jej umožnila pomáhať zdravotne znevýhodneným ľuďom.

Jej láska k zvieratám a k prírode napokon vyhrala a začala študovať zoológiu. Absolvovala Univerzitu Cambridge v Anglicku, kde získala doktorát z veterinárnych vied, ako sa uvádza v jej biografii.

Väčšinu života prežila v Afrike

Cesta Dian do Afriky začala v roku 1966, keď sa ako 34-ročná rozhodla nasledovať svoj veľký sen – študovať gorily v ich prirodzenom prostredí. S obmedzenými finančnými prostriedkami, ktoré získala zo svojich úspor a študentských pôžičiek, sa vydala do Konga, kde započala svoju prácu.

Keď v Kongu vypukla občianska vojna, presťahovala sa do Rwandy, začala sa venovať výskumu goríl vo Virungskom pohorí. Uprostred pralesa žila samotárskym životom, spoločnosť jej robili prevažne zvieratá.

V roku 1967 založila výskumné stredisko Karisoke v pohorí Virunga, medzi horami Karisimbi a Bisoke. Toto miesto sa stalo stredobodom výskumu goríl, kde strávila viac ako 18 rokov. Práca, ktorú tam začala, sa odvtedy stala svetovým stredobodom výskumu a ochrany goríl, vďaka čomu sme získali väčšinu našich vedeckých poznatkov o týchto zvieratách.

Ilustračné foto: Pixabay

Jej vedecký prístup bol revolučný

Gorilla Fund píše, že spočiatku sa gorily v jej prítomnosti schovávali, utekali do vegetácie, len čo sa Dian priblížila. Ale časom si ich získala. Zvieratá upokojila napodobňovaním ich bežných činností, ako je škrabanie, kŕmenie a tiež kopírovaním ich hlasových prejavov. Každej z nich dala prezývku a začala viesť podrobné záznamy o ich živote.

Stala sa svetovou autoritou v oblasti štúdia goríl a jej práca pomohla významne obohatiť naše poznatky o týchto fascinujúcich zvieratách. Zistila, že tieto primáty sú spoločenské a veľmi inteligentné, schopné vytvárať silné rodinné väzby. Jej práca tiež pomohla zvýšiť povedomie o nebezpečenstve, ktorému čelili v dôsledku ľudskej činnosti, ako je pytliactvo a znečistenie prostredia.

Fossey za svoju neúnavnú prácu a oddanosť gorilám však neskôr zaplatila najvyššiu daň. Okolo jej záhadného úmrtia existuje stále viac otáznikov, ako odpovedí.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články