pixabay.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Ako vnímate halucinácie vy? Je to len prípad mentálne chorých ľudí, alebo drogovo závislých? V tomto článku sa na to pozrieme bližšie a možno vás niektoré prípady naozaj prekvapia. Halucinácie totiž nie sú iba rôzne farebné výplody našej fantázie, alebo oáza v strede púšti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď sa vám zdá, že vám zvoní alebo vibruje telefón

pixabay.com

Ľudia si často predstavujú halucinácie iba ako nejaké bujné predstavy, ktoré vidia alebo počujú a väčšine ľudí ani nenapadne, že halucinácie môžu byť aj hmatové alebo pocitové. Tento prípad sa však v posledných rokoch začal rozširovať a niektorí ľudia zažívajú tieto halucinácie každý deň, kvôli zvýšenej popularite mobilných telefónov. Mnohí ľudia, ktorí nemali žiadnu históriu mentálnych chorôb tvrdia, že sa im niekedy stalo, že mali pocit, že im vo vrecku zavibroval telefón alebo, že sa im zdá, že im niekto volá. Tento fenomén sa rozširuje hlavne u mladých ľudí, ktorí sú v takmer nepretržitom kontakte s týmito zariadeniami. Podľa jednej štúdie sa k týmto halucináciám priznalo až 90% študentov. Výskumníci sa domnievajú, že za to môže časté kontrolovanie telefónov.

Post-traumatická choroba môže spôsobovať halucinácie aj mentálne zdravým ľudom

pixabay.com

Keď niekto trpí post-traumatickou chorobou, väčšinou si predstavíme vojaka, no to už nie je správne. V posledných rokoch touto poruchou trpí viac a viac ľudí, ktorí zažili nejakú vážnu traumatickú udalosť a poriadne sa z nej nikdy nezotavili. Mnohí ľudia s touto poruchou zažívajú tzv. „flashbacks“, čo znamená akési premietanie obrázkov z traumatickej minulosti. Toto sa môže vyvinúť až do bodu, keď postihnutý nespoznáva ľudí okolo seba, pretože žije v minulosti. Tieto záblesky z pamäte vytvárajú vizuálne halucinácie, ktoré sa premietajú v hlave postihnutého človeka a pripomínajú mu danú udalosť. Tieto halucinácie sú väčšinou spustené akýmsi spúšťačom, čo môže predstavovať hocičo. Najhoršie pre týchto ľudí je, keď sa im tieto spomienky vrátia počas spánku, pretože pôsobia neuveriteľne skutočne.

Aj únava môže spôsobiť halucinácie

pixabay.com

Toto sa týka hlavne únavy samotného mozgu. Ten totiž spôsobuje všetky halucinácie a o jeho zdravie by ste sa mali dôkladne starať. Niektorí ľudia si nikdy nevezmú lieky, ktoré by ovplyvňovali mozog a nevedia si ani predstaviť, že by niekedy trpeli halucináciami. Je však pravdou, že aj perfektne zdraví ľudia môžu trpieť halucináciami z únavy. Halucinácie sú v podstate náznakom toho, že váš mozog je zmätený a nevie rozoznať, čo sa odohráva vo vnútri vašej hlavy a čo von, v reálnom svete. Nás mozog potrebuje oddych a ak zvyknete pracovať dlhé hodiny alebo viac dní bez spánku, môžu sa vám objaviť halucinácie. V tomto prípade si treba len ľahnúť a dopriať si kus poriadneho spánku, aby si váš unavený mozog odpočinul.

Niektorí ľudia vnímajú halucinácie ako pozitívnu vec

pixabay.com

Štúdia, ktorú vykonal British Journal of Psychiatry sa zameriavala na 60-tich ľudí z celého sveta, ktorí trpia schizofréniou. Ľudia pochádzali zo Spojených štátov Amerických, z Indie a z ďalších krajín. Cieľom štúdie bolo zistiť, ako vnímajú halucinácie ľudia, z iných krajín sveta. Do štúdie sa vybrali ľudia so schizofréniou, pretože potrebovali pacientov, ktorí zažívajú halucinácie pravidelne. Zistilo sa, že väčšina pacientov z USA vnímalo halucinácie ako negatívny zážitok, plný krvi, týrania a temných vecí. Naopak ľudia z Indie, vnímali halucinácie ako pozitívnu skúsenosť, nemali v nich démonov ale priateľov a mŕtvych členov rodiny, ktorých radi videli, rozprávali sa s nimi a dali im rady do života.

Halucinogénne drogy sa využívajú aj na náboženské potreby

wikipedia.org

Keď niekto počuje, že niekto využíva halucinogénnu drogu na náboženské účely, zasmeje sa a predstaví si človeka, ktorý si obhajuje jeho závislosť náboženstvom. Peyote je halucinogénna látka, ktorá je v komunite pôvodných Američanov legálna. To však neznamená, že je to droga, ktorá sa využíva denne pre zábavu. Narozdiel od alkoholu, Peyote nevytvára závislosť. Pôvodný Američania vždy bojovali za právo využívať túto drogu, pretože je súčasťou ich náboženských ceremónií. Takáto ceremónia väčšinou obsahuje tancovanie a modlenie sa pred oltárom, ktorá sa tiahne od západu Slnka až po jeho východ.

V oceáne pláva halucinogénna ryba

technoccult.net

Možno ste si povedali, že ak sa o tejto rybe dozvie veľa ľudí, pravdepodobne o chvíľu vyhynie. Toho sa ale nemusíte báť. Táto ryba totiž spôsobuje halucinácie, no tie nie sú vôbec príjemne, skôr naopak. Vraví sa, že sú veľmi nepríjemné a sú sprevádzané strašnými nočnými morami, ktoré trvajú niekoľko dní. Táto ryba je celkom populárna v Stredomorí, kde ju aj servírujú v reštauráciách, ale predtým, než vám ju donesú na tanieri ju špeciálne pripravia, aby vám nespôsobila halucinácie. Ak by ste na túto rybu narazili v oceáne a následne ju zjedli, nečakali by vás príjemné chvíle.

Chlieb s prírodnou látkou, ktorá spôsobuje podobné účinky ako LSD

pixabay.com

Určitý druh ražného chleba, ktorý bol v minulosti neuveriteľne populárny, mal vo svojom obsahu obilie, ktoré bolo napadnuté plesňou, z čoho sa vytvoril chlieb, ktorý mal podobné účinky, ako známa droga LSD. Po konzumovaní tohto chleba ste prežívali príznaky, ako sú halucinácie, zvracanie, pocit plazenia sa, svalové kŕče a ďalšie veci, ktoré sú podobné pri otrave námeľom, prírodným halucinogénom, podobným LSD.

Ľudia, ktorí trpia migrénou môžu vidieť halucinácie

pixabay.com

Na ľudí, ktorí trpia migrénou sa väčšinou nepozeráme ako na niekoho, kto trpí halucináciami, no je to veľmi bežné. Ľudia s migrénou vidia rôzne farebné tvary krátko pred tým, ako začne záchvat migrény. Aj keď sa to nestáva každému kto trpí migrénou tým, ktorým sa to stáva, sa zobrazujú veľmi podobné veci. Najčastejšie prípady sú, že ľudia vidia akýsi druh zubatých tvarov svetla, ktoré zatemňuje časť ich zorného poľa. Tieto príznaky trvajú pomerne krátko, no ich pozostatky sa môžu prejavovať aj dlhšiu dobu. Vedci majú za sebou už dlhú cestu sledovania a skúmania mozgu, no ešte stále presne nechápu, čo spôsobuje tieto halucinácie alebo prečo sa vôbec migrény vyskytujú.

Zvláštne ochorenie, ktorému sa hovorí syndróm Alici v krajine zázrakov

pixabay.com

Označuje sa aj pod skratkou AWS – Alice in Wonderland Syndrome. Je to zvláštna neurologická porucha, vďaka ktorej vidia ľudia deformované objekty okolo nich. Kvôli tomuto si môžu myslieť, že majú obrovské ruky alebo veľmi malé nohy. Taktiež by si mohli myslieť, že stena je ďalej, alebo bližšie, než v skutočnosti je. Vedci si s touto chorobou lámali hlavu dlhé roky, pretože nevedeli nájsť akúkoľvek jasnú odpoveď, odkiaľ táto choroba pochádza. V niektorých prípadoch sa pacienti z tejto choroby vyliečili časom a iným sa zas po rokoch vrátila. Niektorí si myslia, že to môže mať niečo spoločné s epilepsiou a pokúšali sa nájsť genetické spojenie, no keďže táto choroba nie je bežnou, je ťažké určiť jasné spojenie. Momentálne sú podobné ochorenia stále veľmi záhadné, no výskumníci sa domnievajú, že AWS, migrény a epilepsia sú navzájom niečím prepojené.

Bizarná ilúzia dvojníkov

pixabay.com

Mnohí z nás si pri pojme dvojník predstavia druhého človeka, ktorí vyzerá presne ako my, zlé dvojča alebo klon. Toto pomenovanie však vzniklo ako pomenovanie človeka, ktorí vidí samého seba a nevie si uvedomiť, že to, čo vidí, je v skutočnosti ilúzia a nie druhá postava, ktorá vyzerá ako oni. Niektorí vedci dokonca veria, že mnohí umelci, ktorí v minulosti kreslili autoportréty, trpeli práve touto chorobou. Toto ochorenie sa môže prejavovať vo viacerých podobách, ako napríklad, že keď sa niekto pozerá do zrkadla nevidí seba, ale svoju inú verziu. Viete sa presvedčiť aj o tom, že v miestnosti je s vami iná osoba, či už vizuálne alebo pocitovo.

interez.sk(košo), toptenz.net
Uložiť článok

Najnovšie články