Pozorovanie divých šeliem v ich prirodzenom prostredí už dávno nie je realitou iba v Afrike. Po novom sa objavuje i na Slovensku a to práve v Tatranskom národnom parku. Na vlastnej koži tak môžete okúsiť snáď najadrenalínovejší zážitok v prírode. Slovensko totiž spúšťa komerčné pozorovanie medveďa hnedého.
Za celým projektom stojí cestovná kancelária Watching.sk, ktorá už v minulosti vo svojej ponuke disponovala pozorovaním sov vo voľnej prírode. Po novom pridáva do svojho repertoára oveľa adrenalínovejší zážitok. V prirodzenom prostredí spúšťa komerčné pozorovanie medveďa hnedého, najväčšej šelmy akú na Slovensku možno nájsť. Pozorovania budú prebiehať v Tatranskom národnom parku, kde je výskyt medveďov najväčší. Ak sa vám táto podivná aktivita nezdá, vedzte, že pozorovanie bude bezpečné a zvieratá nebude vyrušovať.
Záujemcovia budú môcť medveďa hnedého pozorovať zo vzdialenosti 700-1500 metrov skoro ráno, alebo podvečer, kedy je stretnutie najpravdepodobnejšie. Každý záujemca dostane od cestovnej kancelárie kvalitný ďalekohľad vďaka ktorému bude môcť šelmu vo voľnej prírode pozorovať. Organizátori predpokladajú, že pozorovanie z tejto vzdialenosti je takmer úplne bezpečné a k stretu s divou šelmou by prísť nemalo. Rovnako nepredpokladajú, že takáto aktivita naruší pokojný pohyb zvieraťa po tatranskej prírode, keďže pozorovanie bude vedené iba z turisticky značených chodníkov. Všetkých účastníkov tak čaká stredne náročná trasa, dlhá maximálne 16 kilometrov.
Najlacnejšou variantov adrenalínovej atrakcie je skupinové poldňové pozorovanie. Pri 8-10 účastníkoch tak jeden pozorovateľ zaplatí 35€. Okrem medveďa hnedého vám však organizátori pozorovania predstavia aj širšie ekologické súvislosti prírody Tatier. Navyše, ak sa skupine nepodarí na medveďa naraziť, ponúka cestovná kancelária 50% zľavu. Napriek tomu, že si táto aktivita vyžiadala i ostrú kritiku, správa TANAP-u voči tejto aktivite výhrady nemá. „Aj my organizujeme podobné aktivity najmä pre zahraničných turistov. Ak sa to robí z turistického chodníka, je to absolútne bezpečné. Medvede sa im vyhýbajú, lebo cítia človeka,“ povedal riaditeľ správy TANAP-u Pavol Majko pre denník Čas. Môžeme teda len dúfať, že pozorovania medveďa hnedého sa nestane novým národným športom a skutočne nenaruší pohyb týchto šeliem v ich prirodzenom prostredí.
Pozri aj: Slovákom sa podarilo spolu s RTVS zdokumentovať medvede v podobe, v akej ich nikto nikdy neukázal
cas.sk, watching.sk
Nahlásiť chybu v článku