Ak sa nebojíte a adrenalín je vaše druhé meno, nepochybne by ste mali podstúpiť skúšku odvahy v juhomoravskom mestečku Znojmo. Alebo presnejšie povedané, pod ním. Pod jeho povrchom sa totiž nachádza najväčší podzemný labyrint v Českej republike a jeden z najrozsiahlejších v samotnej strednej Európe.
Spletitá trasa ciest by mala mať podľa všetkého dĺžku až 27 kilometrov a rozprestierať sa na 4 podzemných poschodiach. Doba jej vzniku sa datuje približne do 14. a 15. storočia, kedy slúžila prevažne na skladovanie vína a tohto, čo sa ľuďom podarilo vypestovať. Takpovediac, obrovská a chladná skladovacia komora, ktorá má aj v dnešnej dobe svoju stálu teplotu 13 stupňov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ak si myslíte, že bol tento priestor len obyčajnou spleťou chodieb, ste na omyle. Popravde sa toto miesto postupom času stalo skutočne pokrokovým. Obyvatelia mesta si ho dokázali prispôsobiť čo najlepšie svojim potrebám a to napríklad tak, že ohniská a kozuby, ktoré sa v ňom nachádzajú boli prepojené s komínmi obývaných domov nachádzajúcich sa nad nimi a tak nedochádzalo k zhromažďovaniu dymu v podzemí.
Významným krokom v histórii komplexu nachádzajúceho sa v podzemí Znojma bola bez pochýb aj regulácia podzemnej vody, o ktorú sa postaral jezuitský rád. Takzvaný jezuitský vodovod dokázal zásobovať pitnou vodou obyvateľov celého mesta a podľa záznamov bolo jeho súčasťou až 47 studní.
Veľkou zaujímavosťou, ale aj záhadou tohto priestoru je aj skutočnosť, že neexistujú žiadne historické záznamy či mapy jeho chodieb z dôb, kedy vznikal. Nakoľko sa dal využívať aj ako obranné miesto pre obyvateľov v prípade nebezpečenstva, miestni páni sa asi rozhodli nevytvárať príležitosť pre zvedavé oči a ruky cudzincov, ktoré by mohli takéto záznamy ukradnúť.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Priechodnosť chodieb bola značne obmedzená v období 2. svetovej vojny. Trosky, ktoré vznikli na povrchu bolo potrebné niekam „upratať“, preto sa na tento účel obyvatelia rozhodli využiť pozemné chodby. Vplyvom toho bolo najmä vyvedenie spomínaného jezuitského vodovodu z rovnováhy, ktorá sa prejavila v 60. rokoch minulého storočia na zlom stave budov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
V súčasnosti je množstvo častí zavalených v dôsledku modernej výstavby na povrchu, no niektoré z chodieb boli zatarasené ešte v dávnych dobách. O verné zachovanie a sprístupnenie návštevníkom sa starajú správcovia, ktorí aktuálne ponúkajú hneď niekoľko možných trás. Či si vyberiete klasickú trasu najmä pre deti alebo sa rozhodnete pre adrenalínové prechádzanie úzkymi priestormi, zaručene si z tohto miesta odnesiete nezabudnuteľný zážitok.
Nahlásiť chybu v článku