foto: Unsplash

Ľudský mozog je nesmierne komplexný orgán a všetky jeho záhady sa vedcom nepodarilo rozlúštiť ešte ani dnes.

Vieme, že bez neho má človek minimálnu šancu prežiť a vieme aj to, že je mimoriadne prispôsobivý. Boli napríklad zaznamenané prípady, kedy pri poškodení jednej časti mozgu prebrali funkciu tej poškodenej ostatné časti mozgu a jedinec bol schopný viesť pomerne normálny život. Viete však, koľko energie mozog spotrebúva či kedy sa jeho funkcie začínajú zhoršovať? Svoje vedomosti môžete otestovať v našom najnovšom kvíze.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujal vás kvíz a chcete si vyskúšať ďalšie. Navštívte sekciu kvízov, kde nájdete tém omnoho viac.

Z koľkých percent vody je tvorený ľudský mozog?

undslash

Vedeli ste, že ľudský mozog tvorí približne 2% celkovej hmotnosti človeka? Z toho vysoké percento je voda. Odborníci uvádzajú, že ľudský mozog tvorí až 73% vody.

Za čo je zodpovedná amygdala?

pixabay

Amygdala je párový orgán umiestnený v strednej časti spánkového laloku v mozgu a je súčasťou tzv. Papezovho emočného okruhu. Je teda zodpovedná za spracovanie emócií, ale aj za ukladanie pamäťových stôp, ktoré sa spájajú s emóciami.

V ktorom veku dosahuje ľudský mozog úplnú zrelosť?

unsplash

Mnoho ľudí si myslí, že mozog sa vyvíja len v detstve a je plne vyvinutý, kým človek dosiahne vek dospelosti. Pravdou však je, že mozog teenagera ešte zďaleka nie je celkom vyvinutý, k úplnej zrelosti dochádza až okolo veku 25 rokov.

Koľko percent energie tela spotrebúva mozog?

unsplash

Možno sa to nezdá, no mozog je energeticky náročný orgán. Spotrebuje až 20% celkovej energie tela, pričom spotrebúva v priemere 20% kyslíka a 50% glukózy. Keď budete teda najbližšie vyčerpaní, môžete sa vyhovoriť na to, že vás o energiu obralo premýšľanie nad životne dôležitými otázkami.

Kedy sa začínajú zhoršovať pamäťové a kognitívne schopnosti človeka?

unsplash

Mozog človeka je skutočne záhadným orgánom, ledva sa stihne plne vyvinúť a už sa naše schopnosti pomaly ale isto zhoršujú. Napríklad, kognitívne a pamäťové schopnosti sa začínajú zhoršovať ešte pred dosiahnutím 30 rokov.

Ak by ste sa stali svedkom zločinu, aká presná by bola vaša výpoveď?

unsplash

Aj keď si mnohí z vás možno veria, že by si zapamätali aj číslo topánky zločinca, je to len málo pravdepodobné. Odborníci totiž tvrdia, že si zapamätáme len málo o ľuďoch a situáciách, ktoré nám nie sú známe. Keby ste sa teda stali svedkami zločinu, vaša výpoveď by bola presná zhruba na 50%.

Koľko myšlienok vyprodukuje denne ľudský mozog?

unsplash

Občas sa zdá, že nás mozog akosi odmieta spolupracovať a ledva zo seba dostaneme súvislú myšlienku. Inokedy zas ako keby fungoval na plné obrátky a máme pocit, že by sme poľahky porozumeli aj myšlienkovým pochodom Stephena Hawkinga. Odborníci však prišli na to, že priemerný ľudský mozog vyprodukuje denne približne 50 000 myšlienok.

Ako sa zmenilo priemerné IQ od viktoriánskych čias?

unsplash

Nejedného človeka možno táto správa nepoteší, mnohí totiž dúfame, že po inteligenčnej stránke je na tom ľudstvo lepšie ako kedysi. Opak je však pravdou. Od viktoriánskych čias postupne priemerné IQ ľudí začalo klesať, a to o 1,6 boda za každých 10 rokov. Priemerné IQ je tak teda o 13,35 boda nižšie, ako bolo vo Viktoriánskej ére.

Koľko percent mozgu bežne využívame?

unsplash

Svetom už nejaký ten čas koluje mýtus, že priemerný človek využíva bežne len 10% mozgu. Nie je to pravda. Podrobné študovanie mozgových buniek totiž ukázalo, že využívame takmer celú kapacitu mozgu ešte aj vtedy, keď práve spíme.

Aký účinok má na mozog počúvanie Mozartovej hudby?

unsplash

Pred časom sa pomerne veľa hovorilo o tzv. Mozartovom efekte, ktorý tvrdil, že počúvanie Mozartových skladieb výrazne podporuje rôzne funkcie mozgu. Pravdivosť tohto efektu sa však nikdy nepodarilo potvrdiť, aj keď niektoré teórie tvrdia, že počúvanie istého druhu hudby podporuje pamäť a schopnosť sústrediť sa.

Uložiť článok

Najnovšie články