Foto: Profimedia

Výroba niektorých lahodných potravín nemusí byť zákonite oku lahodiaca.

Niekedy je lepšie niektoré veci radšej nevidieť či nevedieť. Výroba potravín nie vždy prebieha tak pekne, ako si ich predstavujeme a samotný proces môže byť pre niekoho nechutný. Takéto pocity môže vytvárať aj výroba paštét. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Paštéty boli aj v minulosti (a stále sú) obľúbeným doplnkom k strave pri výletoch do prírody, na turistiku, alebo na chatu. Bežne si na nich ľudia pochutnávajú aj doma, lebo sú ľahko dostupné, chutné a zasýtia.

Čo obsahuje

Historicky má paštéta pôvod vo Francúzsku a v Belgicku. Je tvorená skôr tučnejším mäsom, vďaka ktorému má krémovejšiu konzistenciu, často sa do nej pridáva aj pečeň. Mäso sa rozmixuje najemno, následne sa doň pridávajú koreniny a soľ, prípadne aj aromatický alkohol, najmä pri tých exkluzívnejších paštétach. Mäso býva väčšinou bravčové, no používa sa tiež mäso z rôznej hydiny, napríklad kuracie, kačacie či husacie.

Zmes sa potom umiestňuje do foriem (prípadne konzerv) a tie sa uvaria pri stanovenej teplote a môžu sa podávať, zvyčajne s chlebom.

V našom regióne sú obľúbené najmä paštéty s pečeňou, ktorá im dodáva charakteristickú chuť a konzistenciu. Avšak mnohí výrobcovia, vzhľadom na cenu surovín, používajú okrem pečene, mäsa a ochucovadiel ešte bravčové kože, tuk, vodu či vývar a škrob. Samozrejme, presné zloženie sa líši od výrobcu či požiadaviek trhu, no môžeme v paštéte nájsť tiež množstvo tzv. éčok, ako sú glutaman sodný – na dochucovanie a dotvorenie chuti mäsa, a stabilizátory či konzervačné látky.

Výroba

Očistené mäso a pečeň, prípadne kože a slanina sa najprv jemne pomelú. Potom sa do zmesi pridávajú jednotlivé ingrediencie a zmes sa umiestni do kutrovacieho stroja, ktorý ju dôkladne premieša a zjemní. Po pridaní všetkých zložiek sa zmes umiestni do foriem a nechá sa uvariť.

Aj keď samotná výroba paštéty nemusí vyzerať najpríjemnejšie, výrobcovia musia spĺňať prísne hygienické normy, a keďže výsledný produkt prechádza tepelnou úpravou, tak sú prípadné patogény zabité.

Paštétu si ale môžete ľahko pripraviť aj doma. Stačí vám len niekoľko ingrediencií a môžete si na nej pochutnať, pričom viete presne, čo v nej máte.

Uložiť článok

Najnovšie články