Každý o nej niekedy premýšľa, no neradi o nej rozprávame. Napriek tomu sa nás významne dotýka a je tou úplne poslednou fázou každého života. Aj keď nikto nevie kedy a ako zomrie, čo je v konečnom dôsledku dobré, na základe zozbieraných štatistických údajov je možné zistiť, na aké ochorenia či príčiny umierajú ľudia v danom veku. Na základe týchto údajov sa dajú vyhotoviť rôzne názorné grafy. Jedným z nich je aj graf mortality, teda úmrtnosti.
Čo sa s nami stane keď umrieme? Prečítajte si náš článok o teóriách posmrtného života, ktoré nám poskytuje filozofia a náboženstvo.
Americký štatistik z Kalifornskej univerzity Nathan Yau vytvoril na základe voľne dostupných údajov Amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb grafy, ktoré ukazujú, na aké ochorenie či iný faktor ľudia v konkrétnom veku zomierajú. Údaje sú čerpané z rokov 2005 až 2014.
Ako sa orientovať v grafe
Ako sa dá očakávať, niektoré príčiny smrti sú častejšie ako iné. Napríklad asi tretina ľudí umiera na ochorenia dýchacej sústavy, ale menej ako tri percentá na infekčné a parazitické ochorenia.
V grafe sa berie do úvahy vek a percento rizika. Je oveľa pravdepodobnejšie, že ľudia v strednom a staršom veku dostanú rakovinu skôr ako mladí ľudia.
V grafe nie sú vedené popisky k úplne každej príčine smrti, popísané sú len tie príčiny, kde je väčšia pravdepodobnosť úmrtia. Graf je zostavovaný zo 113 príčin smrti, ktoré sú rozdelené do 20 kategórií.
Výška akéhokoľvek zvislého pruhu choroby v grafe predstavuje percento ľudí, ktorí zomreli na danú príčinu. Ak sa napríklad pozrieme na úmrtnosť mužov vo veku asi 10 rokov na vrodené ochorenia, podľa grafu nám vychádza, že je približne 5% úmrtnosť na túto príčinu v tomto veku.
Graf úmrtnosti u mužov:
Graf úmrtnosti u žien:
Ak chcete tieto grafy preskúmať podrobne, navštívte túto stránku.
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku