Ľudia vo štvrtok opäť vyšli do ulíc po celom Slovensku i v zahraničí, aby protestovali proti krokom vlády. V desiatkach slovenských miest sa protestuje už niekoľko týždňov, nespokojnosť prišli počas nich vyjadriť už tisícky ľudí.
Zhromaždenia sa uskutočnili napríklad v Poprade, Rožňave, Nových Zámkoch, Bardejove, Trstenej, Námestove, Humennom, Prievidzi, Ružomberku, Rimavskej Sobote a Lučenci. V zahraničí sa protestovalo v Prahe, Brne, Paríži, Bruseli a írskom Newbridge. Diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Rastislav Káčer vyhlásil, že na Slovensku prebieha únos demokracie, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Pridali sa aj v zahraničí
„Je nás vyše 4,3 milióna oprávnených voličov. Každý z nás je akcionárom tohto štátu, z toho je 30 percent tých, ktorí dali hlas tejto vládnej väčšine. Demokracia nie je o tom, že 30 percent krajiny znásilní zvyšok. To je diktát parlamentnej väčšiny,“ povedal Káčer s tým, že aktuálne konanie slovenskej vlády predstavuje „únos demokracie a demontáž právneho štátu“.
Predseda spolku Pražská kaviareň Andrej Probst zdôraznil, že vďaka vytrvalosti protestujúcich na Slovensku aj v zahraničí sa podarilo prijatie novely Trestného zákona oddialiť a dosiahnuť v nej aspoň malé zmeny. „Vládnej moci sme dali jasne najavo, že heslo ‚Vyhraj voľby, môžeš všetko‘ neplatí. Niekto môže vyhrať voľby a meniť zákony, ale nemôže to robiť bez dôkladnej, vecnej a poctivej diskusie,“ povedal Probst.
V hlavnom meste ČR sa občiansky protest uskutočnil už po piatykrát. Organizátori zo spolku Pražská kaviareň odhadli, že sa na ňom zúčastnilo asi 200 ľudí. Nižšiu účasť v porovnaní s predchádzajúcimi protestmi si vysvetľujú nepriaznivým počasím. V Prahe počas celého protestu pršalo. Okrem dvoch najväčších českých miest sa zhromaždenia uskutočnili aj v Bruseli, Paríži a írskom Newbridgei. Vo štvrtok ľudia protestovali aj v mnohých slovenských mestách. Demonštrácia v Bratislave bola tentokrát v stredu pred budovou Národnej rady SR.
Nahlásiť chybu v článku