Pri myšlienke na to, že v 21. storočí niekto na Slovensku ešte stále býva v jaskyniach, by ste sa pravdepodobne len chytali za hlavu. Skalné obydlia sú pritom slovenským unikátom a nájdete ich v obci Brhlovce východne od Levíc.
Ich pôvod sa datuje až do 16. a 17. storočia, teda na čas, kedy sa obyvateľstvo potrebovalo chrániť pred nájazdmi Turkov. V oblasti sa nachádzajú dobre spracovateľné horniny – pórovité andezitové tufy a tufity. Tie umožnili pomerne jednoduchú stavbu obydlí vytesaných do skál. Okrem toho majú jedinečnú vlastnosť – v lete chladia a v zime hrejú. K pôvodným obydliam postupne pristavovali aj nadzemné poschodia. Ide teda o významné pozostatky ľudovej architektúry, ktoré dokumentujú svojrázny spôsob života v tomto regióne.
By Lure – Own work, CC BY-SA 4.0, Link
Niektoré skalné obydlia sú dodnes obývané, iné sa využívajú ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory. K dispozícii je aj expozícia Tekovského múzea v Leviciach sprístupnená od roku 1992. Môžete sa tak na vlastné oči presvedčiť, ako sa tu kedysi žilo.
By Lure – Own work, CC BY-SA 4.0, Link
Autor: Lure – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz
Vysunutá expozícia pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia s datovaním 1932 a zo zadnej časti jeho dvora, kde sa nachádzajú miestnosti vysekané do tufovej skaly. Taktiež máte možnosť vidieť rôzne kamenné nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky či kuchynský inventár.
Autor: Lure – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz
By Lure – Own work, CC BY-SA 4.0, Link
Autor: PosoniumAster – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0, Odkaz
Usadlosť č. 142 získala medzinárodné ocenenie „Europa Nostra 93“ udeľované európskym výborom pre vidiek a malé mestá. Ide o prvé takéto ocenenie na území Slovenska.
brhlovce.sk
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku