Vegetariánstvo je spôsob stravovania, pri ktorom ľudia nejedia mäsové výrobky a zo živočíšnych produktov konzumujú len mlieko a syry. Pozor na to, pretože nie všetky syry sú naozaj vhodné pre vegetariánov. Ako píše Unilad, práve tie najobľúbenejšie syrové výrobky majú čo-to dočinenia aj s mäsom.
Zatiaľ čo vegáni sa nemusia ničoho obávať, pre vegetariánov prichádza s týmto zistením veľká zmena v pohľade na syr parmezán, ale aj na ostatné obľúbené syrové výrobky. Vegán totiž nekonzumuje nič, čo pochádza zo živočíšnej ríše, no vegetarián má „povolené“ aj syry či mlieko.
Práve známy syr parmezán, v originálnom talianskom názve Parmigiano-Reggiano, je špeciálny tvrdý syr, ktorý pozná takmer každý a väčšina z nás s ním určite prišla počas života do kontaktu. Je totiž chutný, bežne dostupný a tvorí dôležitú súčasť viacerých obľúbených jedál.
Kde je tam mäso?
Jeho „problémom“ však je, že súčasťou jeho výroby je aj mäso. Je to preto, že proces koagulácie, ktorým sa syr vyrába, používa aj enzým, ktorý sa nazýva chymozín. Ten sa do produktu zavádza pomocou syridla, ktoré je celým „kameňom úrazu“ pre syr a oddaných vegetariánov.
Syridlo sa totiž vyrába tak, že vysušený teľací žalúdok sa nakrája a pridá do zmesi predtým, ako sa z výrobku stane syr. Tento krok v procese výroby parmezánu je taký dôležitý, že čokoľvek, čo neobsahuje kravské mlieko, soľ a teľacie syridlo, nemôže niesť oficiálne názov parmezán.
V rámci Európskej únie platí dokonca zákon, že ak chce syr niesť názov parmezán, musí byť vyrábaný striktne vyššie opísaným procesom. Netýka sa to len parmezánu, pretože rovnakým spôsobom sú vyrábané aj ďalšie obľúbené syry ako Gorgonzola, Gruyère, Manchego, Pecorino-Romano, Camembert, Ementál, Vacherin a Bucheron.
Portál Unilad zozbieral aj pár reakcií ľudí na to, že ich obľúbené syry vlastne nie sú 100 % vegetariánske. Od zhrozenia cez smútok až po myšlienky o tom stať sa úplným vegánom, a teda sa vyhnúť všetkej živočíšnej strave.
Nahlásiť chybu v článku