Urológia je medicínsky odbor, ktorý je u nás ešte stále veľké tabu. Preventívne prehliadky sa týkajú najmä mužov, ktorí by na ne mali chodiť po päťdesiatke každé 2 – 3 roky. Muži sa však často hanbia a kontroly úplne ignorujú, alebo odkladajú, až kým nie je neskoro. Skúsený urológ nám prezradil, aké kuriózne prípady musel riešiť. Niektoré vás úplne šokujú.
Urológ Ján Švihra, ktorý momentálne pracuje ako odborný asistent na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine, ako lekár v Univerzitnej nemocnici Martin a na klinike Váš lekár v Bratislave, nám v našom rozhovore, okrem toho, kedy by mal muž navštíviť urológa, prezradil, aké bizarné situácie počas svojej dlhoročnej praxe zažil a vraj by ich už bolo na celú knihu.
„Nedávno sme jednému pacientovi vyťahovali z penisu mrkvu. Odtrhla sa mu vňať a celý koreň ostal vnútri,“ prezradil pre interez MUDr. Ján Švihra, PhD. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o ojedinelý prípad, podobné situácie nie sú v jeho povolaní ničím výnimočným. „Ľudia sú schopní si „tam dole“ zaviesť všeličo a vždy ma niečo prekvapí,“ dodal.
Švihra tvrdí, že na urológii sa lekári stretávajú s množstvom cudzích predmetov, ktoré si pacienti zavádzajú do močovej trubice či iných častí tela. Dôvody môžu byť rôzne, od experimentovania až po nešťastnú náhodu. Mnoho pacientov však nechce priznať, čo sa v skutočnosti stalo a lekári tak musia často pracovať s neúplnými informáciami, čo sťažuje ich prácu.
Ľudia experimentujú naozaj s čímkoľvek
Urológ tiež uviedol, že raz k nim na oddelenie prišiel pacient s vážnym infekčným ochorením — Fournierovou gangrénou: „Operovali sme pána, ktorému odhníval celý miešok a okolitá koža. Koža genitálií sa pri tomto ochorení zmení na hnedočiernu blatistú hmotu,“ opísal vážnosť situácie.
Muž pochádzal zo sociálne slabších pomerov a poskytol len veľmi stručné informácie. Lekári predpokladali, že infekcia vznikla v dôsledku zanedbanej hygieny a neliečených zápalov. Keď však počas operácie odstraňovali mŕtve tkanivá, našli v podkoží nečakaný predmet — pero. „To sme vôbec nečakali,“ priznal Švihra.
Neskôr sa ukázalo, že pacient si pero zaviedol do konečníka, ale nevedel ho vybrať a jednoducho naň zabudol.
Podobné prípady sú pre lekárov výzvou nielen z medicínskeho hľadiska, ale aj v rámci komunikácie s pacientmi. Niektorí sa hanbia priznať, čo sa stalo, iní si ani neuvedomujú vážnosť situácie. „Nie vždy sa pacient hneď prizná,“ povedal urológ, ktorý sa stretáva s rôznymi reakciami — od úplného zapierania až po absurdné výhovorky.
Ak sa z týchto dvoch bizarných situácií dá niečo naučiť, tak určite to, že úprimnosť a rýchla návšteva odborníka môže pacientom zachrániť nielen zdravie, ale v niektorých prípadoch aj život.
Nahlásiť chybu v článku