Ľudia sa opäť chystajú do ulíc. Tentoraz ich do Bratislavy pozýva strana Sloboda a Solidarita, ktorá si za ústrednú tému zvolili transakčnú daň. Táto téma rezonuje Slovenskom už takmer dva týždne.
„V utorok 15. apríla o 17:30 sa stretneme na Námestí SNP a vláde odkážeme, že máme dosť ošklbávania živnostníkov, podnikateľov, firiem, ich zamestnancov aj zákazníkov, ktorí musia cez nové a vyššie dane dotovať bujnejúci štátny aparát a papalášov. Ficovu transakčnú daň zaplatia všetci ľudia. A to napriek tomu, čo sa nám predstavitelia koalície snažia nahovoriť,“ píše SaS v popise udalosti.
„Pre transakčnú daň totiž všetko zdražie, firmy zamestnancom znížia platy a odmeny o 200 až 300 eur ročne, alebo sa rovno zbalia zo Slovenska a štát príde o pracovné miesta aj o doterajšie daňové a odvodové príjmy,“ dodávajú.
Na sociálnych sieťach sa objavuje množstvo príspevkov, ktoré kritizujú zavedenie transakčnej dane. Podnikatelia a živnostníci ju označujú za „stupídnu“, zničujúcu, zaťažujúcu či zbytočnú. Už od začiatku mnohí upozorňovali na to, že hoci je určená pre podnikateľov a firmy, jej dôsledky sa dotknú všetkých obyvateľov, pretože sa očakáva jej vplyv na infláciu a celkové hospodárske prostredie krajiny.
Minister: Všetko je v poriadku
Podľa ministra financií Ladislava Kamenického ale transakčná daň funguje a jej dosahy sa len populisticky nafukujú. Kamenický tiež koaličných partnerov žiada, aby „nepomáhali opozícii rozkladať vládu“.
Nechce vraj, aby Slovensku vládli progresívci, treba sa im podľa neho postaviť spoločne a odborne. Narážal tým zrejme na Andreja Danka, ktorý otvorene komunikuje svoju ambíciu daň zrušiť, alebo výrazne upraviť.
Zástupcovia mladej rozrastajúcej sa slovenskej pražiarne kávy Be:cafe pre interez uviedli, že mesačne na transakčnej dani zaplatia zhruba 300 – 350 eur. Podľa ich slov však zatiaľ ceny svojich produktov zvyšovať nebudú a vyčkajú, ako sa bude situácia vyvíjať. „Zatiaľ sme nerozmýšľali nad tým, že s tým budeme zaťažovať našich zákazníkov. Cenotvorba sa bude odvíjať od viacerých faktorov, ako napríklad cena kávy, energií či balenia,“ dodali.
Živnostník Marek nám zase uviedol, že nová daň je pre neho len zbytočnou administratívnou komplikáciou. Pri svojej zárobkovej činnosti si uplatňuje takzvané paušálne, nie skutočné výdavky a podnikateľský účet využíva iba na povinné transakcie, ktoré sú od tejto dane oslobodené. V praxi to teda znamená, že síce transakčnú daň neplatí, no transakčný účet musí mať aj tak vytvorený. „Napriek tomu, že som z tohto účtu nič neplatil, boli mi stiahnuté dve eurá. Ide o štandardný ročný poplatok,“ dodal.
Nahlásiť chybu v článku