Možno ste si aj vy nainštalovali aplikáciu Folding@home, ktorá poskytuje vedcom výpočtový výkon vášho počítača a aj vy sa tak môžete zapojiť do boja s novým koronavírusom. V poslednom období si ju nainštalovalo tak obrovské množstvo ľudí, že momentálne dosahuje výkon ako 500 najvýkonnejších počítačov spolu.
Podľa riaditeľa spoločnosti Folding@home, biochemika Grega Bowmana, sa za posledné týždne pripojilo asi 700-tisíc nových užívateľov. To je obrovský nárast v porovnaní s 30-tisícmi dovtedajších používateľov, informuje portál Science Alert.
A čím viac zapojených počítačov, tým vyšší výkon. Začiatkom tohto týždňa tak aplikácia disponovala výkonom až 2,4 exaFLOPS. Vzhľadom k tomu, že každý deň si aplikáciu inštaluje stále viac a viac užívateľov, je veľmi pravdepodobné, že tento výkon ešte výrazne vzrastie.
Čo robí aplikácia
Jej hlavným zameraním je skladanie bielkovín, teda biologický proces, ktorý popisuje, ako proteín usporadúva svoj tvar vo vnútri bunky. Ak sa vedci dozvedia viac o tomto procese, najmä v prípade vírusových proteínov to môže pomôcť pri vývoji liečby na chorobu, ktorú vírus spôsobuje.
V prípade ochorenia COVID-19 sa infekcia nachádza v pľúcach a proteínové zakončenia sa viažu na receptor nazývaný ACE2. Blokovanie tohto spojenia je jedným z potenciálnych zastavení choroby a počítačové modelovanie jedným zo spôsobov ako zabezpečiť, aby proteín a receptor boli oddelené.
Proteínové zakončenia či hroty nového koronavírusu vedci pomenovali Demogorgon, podľa démona zo seriálu Stranger Things, keďže jeho ústa ich nápadne pripomínajú.
Great progress capturing how the ferocious #COVID19 #Demogorgon (aka spike) opens its mouth to grab its human prey. Each step could present new therapeutic opportunities. Thanks to @foldingathome @Microsoft @Azure #AIforHealth @Mizimmer90! pic.twitter.com/uys4es7r3i
— Greg Bowman (@drGregBowman) April 3, 2020
Inštalácia aplikácie
Ak sa rozhodnete aplikáciu Folding@home nainštalovať, je iba na vás, koľko počítačového výkonu jej dovolíte použiť na výpočty. Môžete si tiež nastaviť, aby sa aplikácia spúšťala iba vtedy, keď na počítači nič nerobíte, aby vás neobmedzovala strata výkonu.
Aplikácia sa nevenuje iba boju s koronavírusom, ale vyhodnocuje aj účinnosti rôznych potenciálnych liekov, či analyzuje aj iné vírusy.
Bez ohľadu na to, aký výkonný máte počítač, môžete sa tak aj vy zapojiť do boja s ochorením. Odmenou vám môže byť dobrý pocit, že aj vy môžete pomôcť pri zneškodnení vírusu. Aplikácia je, samozrejme, zadarmo a môžete si ju stiahnuť na tomto odkaze.
Nahlásiť chybu v článku