Ak si myslíte, že sa jedná len o rozprávku pre deti, a že by žiadny človek nebol schopný ísť do „tajného“ klubu, ktorý sa nachádza v podzemí mesta, nebuďte si tým taký istý. Existuje mnoho „undergroundových“ spolkov, pričom niektorí ľudia sú tam dobrovoľne, zatiaľ čo druhí nemajú inú možnosť. Títo ľudia našli domov v podzemí a reálne žijú pod našimi nohami.
Bukurešť, Rumunsko
Pod ulicami hlavného mesta Rumunska existuje sieť tunelov, ktoré poskytujú útočisko pre skupinu drogovo závislých či HIV infikovaných detí a dospievajúcich. Ich vodca, tak by sme ho mohli nazvať my, je otcovská postava, muž, ktorý sám seba označuje ako Brucea Leeho. Svoj život zasvätil tomu, aby seba a svoju sebestačnú „rodinu“ udržal v bezpečí a teple, aj keď to znamená poskytnúť ľuďom miesto, kde môžu brať drogy. Ľudia, ktorí mali možnosť túto podzemnú „rodinu“ vidieť, to opisovali ako istý druh paralelného vesmíru, ako svet opustených detí a závislých tínedžerov.
Všade naokolo sa nachádzajú opustené mačky a psy, je tu dokonca aj elektrina, stereo systém, ktorý hrá non-stop klubovú hudbu a televízor. Občania Bukurešti sú si vedomí toho, čo sa deje pod ich nohami a mnohí z nich chvália akcie Brucea Leeho. Potom, čo bola v roku 1966 za vlády Nicolae Ceaușescu zakázaná antikoncepcia a potraty, nechcené a osirelé deti boli ponechané napospas uliciam. Bruce Lee premiestnil tieto deti a mládež z ulice do podzemia. Urobil tak preto, že by inak na uliciach mohli zmrznúť alebo sa stať obeťami sexuálnych predátorov.
Yanan, Čína
Vďaka priepustnej pôde v Yanane sa viac ako 30 miliónov čínskych poľnohospodárov obrátilo na jaskynné obydlia, aby mohli viesť udržateľný život a poľnohospodárstvo. Zložitejšie jaskyne sú postavené z tehlového muriva, majú vysoké stropy a predzáhradky. Štandardné jaskyne, tzv. yaodongs sú zložené z klenutých miestností, ktoré boli vykopané do kopcov pohorí.
Vchody sú zahalené do ryžového papiera a diek a steny sú omietnuté bielym vápnom, zdobené obrázkami a výstrižkami z časopisov. Tento štýl života je účinný a efektívny z hľadiska využívania elektrickej energie a pre čínsku mentalitu to nie je nič výnimočné. Už viac ako dve tisícročia Číňania žijú podobným životným štýlom a jaskyne sa neustále formovali a vylepšovali. Mnohé z nich sú dokonca dedičné a odovzdávajú sa z generácie na generáciu.
Paríž, Francúzsko
Katakomby v Paríži, tiež známe ako „ríša mŕtvych“, sú unikátnym a impozantným podzemným cintorínom, ktorý sa rozkladá pod hlavným mestom a dosahuje až 320 kilometrov. Katakomby sú večným miestom na odpočinok pre viac ako 6 miliónov ľudí.
Počas cvičenia pod mestom narazila polícia na ústredie tajnej spoločnosti, ktorá bola plne vybavená elektrinou, telefónnymi linkami a dokonca aj reštauráciami a kinom. Stropy boli pomaľované hákovými krížmi, keltskými krížmi a Dávidovými hviezdami. Táto organizácia údajne tajne „vylepšuje“ tieto časti Paríža, na ktoré francúzska vláda zabúda.
Las Vegas, USA
Pod neónovými svetlami, kasínami a nekonečnou hordou turistov, ktorí kráčajú po uliciach Las Vegas, sa v podzemí nachádza cca 320 kilometrov protipovodňových tunelov, kde reálne býva viac ako 1000 ľudí. Jednotlivé izby majú 37 metrov štvorcových a sú vybavené manželskou posteľou, skriňou, sprchou, obrazmi a knižnicami a všetka výbava je prilepená k podlahe, ak by náhodou prišla povodeň a tunel by zaplavilo. Aby sa ľudia cítili viac ako doma, na podlahe sú kusy kobercov.
Celý systém tunelov je ako jedna veľká umelecká galéria, kde môžete nájsť aj rôzne graffity. Podľa tých, ktorí komunikovali s obyvateľmi tunela, mnoho z nich sa zotavuje z posttraumatickej stresovej poruchy. Títo ľudia hľadali útechu v budovaní komunity pod ulicami jedného z najrušnejších miest v Spojených štátoch. Bohužiaľ, život pod ulicami vôbec nie je jednoduchý. Nájdete tu ľudí drogovo závislých, ľudí v hlbokých depresiách a ľudí, ktorí žijú v hrozných podmienkach. Obyvatelia trávia väčšinu svojho času vo vlhkých a zatopených miestnostiach a neustále sa kvôli vode musia presúvať z miesta na miesto. Mnoho z týchto podzemných obyvateľov hľadá šťastie v kasínach, no všetky peniaze sú tak či tak zvyčajne minuté na drogy.
Pozri aj: Fotografie z najdesivejšieho väzenia na svete, kde sa boja vstúpiť aj stráže
trendingpost.net
Nahlásiť chybu v článku