V týchto dňoch Slovenskom a hlavne Bratislavou rezonuje kauza okolo bikesharingu. Spoločnosť Slovnaft so svojím konceptom Slovnaft BAjk chcela priblížiť naše hlavné mesto iným európskym metropolám, kde tento spôsob už dlhé roky funguje. Avšak Slováci si to vysvetlili žiaľ po svojom.
Počas minulého víkendu bolo v bratislavských uliciach zhruba 200 žltých bicyklov z 550, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. No už približne 8 bicyklov zničili vandali, pričom služba funguje naplno len od piatku. Na bicykloch polámali výstuže či odmontovali pedále.
„Uctime si minútou ticha tie bicykle, ktoré niekto vedome zničil. Je nám veľmi ľúto, že sa dejú také nepekné veci, ako vedomé ničenie našich BAjkov. Ľudia neničia bicykle nám, ale hlavne tým, ktorí majú z nich radosť a chcú bikesharing využívať. Preto vás prosíme, aby ste nám posielali podnety, ak budete svedkami niečoho podobného.“ Prišla s vyjadrením komunita na sociálnej sieti a aj teba tak žiadajú o pomoc pri objasňovaní.
Gepostet von Slovnaft BAjk am Dienstag, 4. September 2018
Vyzerá to žiaľ tak, že niektorí Slováci si nevážia nič, čo pre nich niekto iný urobí. Alebo s naozaj v takej núdzi, že si potrebovali zobrať nové pedále na svoj starý bicykel? Ale potom prečo niekto sa potajme vyberie k bicyklom a postupne poláme prehadzovače, výstuže či iné časti pedálov?
Pod príspevkami ohľadom nového bikesharingu sa začínajú hromadiť komentáre, v ktorých si ľudia novinku pochvaľujú a tešia sa, že hlavné mesto sa malými krôčikmi posúva dopredu. Avšak objavujú sa aj skúsenosti ľudí, ktorí na vlastné oči zažili ako Slováci využijú každú príležitosť privlastniť si niečo cudzie, stačí, aby to nebolo k niečomu na pevno prizvárané alebo zamknuté hrubou reťazou.
„Dnes som hlásil pri River Parku nezamknutý Bajk. Čo čert nechcel, išiel okolo pán a bicykel skúsil zo stojana vytiahnuť. Ihneď sa začal tešiť, že má súčiastky zadarmo. Obďaleč som naň zakričal, že ide o krádež. Pán oprel bicykel a tváril sa akoby nič,” popisuje svoj zážitok jeden z používateľov SlovnaftBajku.
Riešenie celej situácie sťažuje aj to, že dokovacie stanice sa prevažne nenachádzajú pod dohľadom kamerového systému. Vandali tak idú po vzore našich najvyšších predstaviteľov. Na čo nie sú dôkazy, ako by sa ani nestalo. V znamení skutok sa nestal, vandali vsádzajú na to, že vandalizmus sa prehliadne a len sa počká, kým odvedie pozornosť iný “škandál.”
K celej situácii sa vyjadril aj starosta Ivo Nesrovnal, ktorý by zrejme mal porozmýšlať nad posilnením hliadok Mestskej Polície. „Prosím, zastavme ničenie bikesharingu, veď je to krásny projekt pre všetkých v meste. Stojí za ním práca mnohých ľudí, ktorí sú za ekologickejšiu a lepšiu metropolu. Je to projekt pre moderné mesto 21. storočia, pre Bratislavu plnú tolerantných, vzdelaných a kultúrnych ľudí. Ak budete svedkami ničenia bicyklov alebo staníc bikesharingu, volajte ihneď políciu. Chráňme si svoj bikesharing.“
Nahlásiť chybu v článku