Obyvatelia severnej pologule – od východnej Kanady až po Sibír – mali v sobotu príležitosť pozorovať čiastočné zatmenie Slnka, pri ktorom Mesiac zakryl až pätinu viditeľnej časti Slnka. Kým v Británii, Nemecku či vo Francúzsku boli podmienky na pozorovanie vhodné, v strednej Európe bolo pod mrakom, informovali agentúra DPA a spravodajský web Novinky.cz, píše TASR.
Toto čiastočné zatmenie Slnka bolo v poradí 17. v 21. storočí a prvé v roku 2025, napísal francúzsky denník Le Parisien. Ako uviedla agentúra DPA, čiastočné zatmenie Slnka bolo možné pozorovať v častiach Severnej Ameriky, Európy, Afriky, severnej Ázie, malých častí Južnej Ameriky, v celom Grónsku a na Islande, ako aj vo veľkej časti Atlantického a Severného ľadového oceánu.
Úrady mnohých štátov – napr. v Británii i Nemecku – varovali svojich obyvateľov, aby sa nepozerali priamo do Slnka bez ochrany zraku, najmä nie cez ďalekohľad. Odporúčali, aby tí, ktorí chcú vidieť zatmenie, mali špeciálne ochranné okuliare alebo použili nepriamy spôsob pozorovania – projekcie obrazu Slnka na iný povrch.
Zatmenie Slnka nastáva, keď sa Mesiac vo fáze novu ocitne na priamke medzi Slnkom a Zemou a pri pohľade zo Zeme zakryje slnečný disk alebo jeho časť. Keď Mesiac zakryje celé Slnko, ide o úplné zatmenie. Ďalšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné v strednej Európe sa očakáva 12. augusta 2026. Bude výraznejšie a v niektorých častiach Európy, napríklad v Španielsku, bude viditeľné dokonca ako úplné.
„Pôjde o najväčšie čiastočné zatmenie viditeľné v strednej Európe až do 13. júla 2075,“ upozornila Česká astronomická spoločnosť na svojom webe.
Nahlásiť chybu v článku