Foto: Profimedia

Čo všetko rozhodlo pri vytváraní tejto podoby?

Takto možno budú vyzerať aj naše telá po dlhodobom a pravidelnom vystavení sa mikroplastom. Zdrvujúci je pohľad na ľudské telo po tzv. „vystavení sa (mikroplastom) na vysokej úrovni“.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Autori na portáli Business Waste prikázali umelej inteligencii, nech im pripraví digitálnu podobu človeka, ktorý bol dlhodobo vystavovaný mikroplastom.

Následky sú zdrvujúce

Čo všetko rozhodlo pri vytváraní tejto podoby? Autori predstavili súbor následkov, ktoré môže mať vysoká úroveň vystavenia sa mikroplastom na naše telá.

Do zoznamu sa dostal chronický zápal kože, vyrážky alebo stavy podobné ekzému. Spomínajú intenzívne známky predčasného starnutia a modré alebo fialové odtiene pokožky na perách a končekoch prstov (v dôsledku zníženej funkcie pľúc).

Foto: Profimedia

Ľudia sa môžu báť pomalších reflexov, problémov s pamäťou či rednutia vlasov v dôsledku narušeného endokrinného systému. Mikroplasty môžu narušiť ženský menštruačný cyklus, spôsobovať chvenie rúk a ťažkosti s jemnou motorikou. A to je len časť následkov, ktoré nám pre mikroplasty hrozia.

Autori okrem toho vygenerovali ďalšie dve verzie, jednu po stredne intenzívnom a druhú po málo intenzívnom vystavení sa.

Nie je to však hudba vzdialenej budúcnosti — mnohé štúdie dokazujú, že mikroplasty sú dnes na planéte všadeprítomné a existujú v každodennom živote väčšiny ľudí na planéte. Objavili sme ich už v ľudskej krvi, v mozgu aj v najizolovanejších končinách sveta.

Podľa inej, nedávnej štúdie, sa do nášho tela môžu uvoľňovať pri žutí žuvačiek, prijímať ich môžu aj najmenšie deti pri pití z plastových fliaš.

Foto: Profimedia

Podľa slov biogeochemičky Janice Brahneyovej z Utah State University, ktorá viedla štúdiu o prítomnosti mikroplastov v dažďovej vode v Spojených štátoch, je fenomén znečistenia oveľa horší, než bol niekdajší problém s kyslým dažďom.

„Bojovať s kyslým dažďom sme mohli tým, že by sme prestali vylučovať prekurzory kyslých dažďov a takým spôsobom ho zastaviť, ale cyklus mikroplastov už zastaviť nemôžeme.“ 

Foto: Profimedia

Vysoká úroveň vystavenia sa mikroplastom nám hrozí viac, ak máme doma veľa syntetických materiálov, používame plastový riad, alebo pijeme vodu, ktorá má nízku úroveň kvality. Na záver autori odporúčajú znížiť množstvo skonzumovaného morského jedla a uprednostniť prírodnú kozmetiku.

Táto vizualizácia umelej inteligencie tak môže byť pre nás viac než doslovný a vedecky presný obraz budúcnosti, hlavne akýmsi pomyselným strašiakom. Vizuálne nás upozorňuje na problém mikroplastov, ktoré sa týkajú doslova každého z nás.

Uložiť článok

Najnovšie články