V Holandsku prebehol úspešný test dopravného systému Hyperloop, ktorý mnohí označujú za budúcnosť dopravy. Má potenciál byť schopný previesť pasažierov aj tovar za neuveriteľnej rýchlosti, a to v úspornej spotrebe. Správu priniesol portál RTVS.
Vývojári spoločnosti Hardt Hyperloop uskutočnili úspešný test futuristického dopravného systému Hyperloop. Test prebehol na území severného Holandska, v 400-metrovom potrubí, pričom sa vývojárom podarilo dosiahnuť rýchlosť 30km/h.
Muskov koncept starý viac ako 10 rokov má novú budúcnosť
Hyperloop, koncept vzduchoprázdnej trubice, ktorá dokáže prenášať pasažierov a tovar, prvýkrát konceptualizoval miliardár Elon Musk v bielej knihe v roku 2013. Podľa jeho názoru má byť technológia ideálnou alternatívou pre regionálne aj diaľkové cestovanie.
Ako informuje Boring Company, Musk nápad predstavil ako „systémové riešenie celoštátnej a vnútromestskej hromadnej dopravy“.
Je to omnoho menej, než očakávaných 700 km/h, podľa RTVS. Aby sa ale očakávania technológie naplnili, pracovať sa musí s dlhšou traťou.
„Ak bude trať dostatočne dlhá, dokážeme demonštrovať skutočnú rýchlosť hyperloopu,“ objasnil Marius Van der Meijs, spoluzakladateľ firmy.
Extrémne úsporná doprava budúcnosti
Obrovský potenciál hyperloopu tkvie aj v úspornej spotrebe. RTVS informuje, že hyperloop vyžaduje až o 90 percent menej energie oproti lietadlám.
Vývojári upravili návrh hyperloopu, informuje projektový manažér Stefan Marges. „Koľajnice sú navrchu namiesto toho, aby boli naspodku. Ide o to, že na dve horné koľaje sa vozidlo vďaka magnetom vytiahne a koľaje po stranách vozeň používa, aby sa sám magneticky poháňal.“
Ako dodáva RTVS, najväčším negatívom modernej technológie je cena za infraštruktúru, no podľa vývojárov „náklady rýchlo vykompenzujú úspory v samotnej prevádzke“.
Nahlásiť chybu v článku