Lucia Dovalová

Foto: Lucia Dovalová

Obliekanie je súčasťou kultúry ľudstva. V rôznych obdobiach sa spôsoby obliekania menili, vyvíjali. Vždy to bolo o tom, že ľudia jednoducho potrebovali niečo, čo bolo praktické, pekné, trvácne a aj ekonomicky dostupné.

Dnešný svet žije obliekaním a máme pocit, že sme oblečením zavalení. Väčšinou je to o prehnanej spotrebe kvôli finančnej dostupnosti oblečenia a aj ich nízkej kvalite. Ale nájdu sa aj kvalitné a poctivo vyrobené kúsky s dôrazom na remeslo našich predkov. Presne také remeselné kúsky vyrába Lucia Dovalová z dielne LUCIAr.t., ktorá sa venuje modrotlači.

Článok pokračuje pod videom ↓

Základ je farba

Modrotlač je o obliekaní, kde sa spája príroda, história, technológia, chémia, výtvarné umenie i poctivé textilné remeslo. „Modrotlač je taktiež spojená s tajomstvom výrobného postupu a záhadami prípravy špecifickej modrej indigovej farby, ktorá je posledným odtieňom v spektre modrej farby.“

Indigová farba je základom modrotlače a preto sa aj volá modrotlač. Ale, ako ukrýva slovíčko, niečo sa tlačí. Tlačí sa vzor na bielu látku špeciálnou zmesou, ktorá zakryje to, čo bude vo výsledku biele. Ako výsledok máme krásnu tmavomodrú látku s bielym vzorom.

V istej fáze dejín sa do našej európskej kultúry obliekania dostal tento zaujímavý a špecifický, umelecko–remeselný textilný produkt, ktorý veľa vecí zmenil. Modrotlač je momentálne fenomén.

Modrotlač
Foto: Lucia Dovalová

Odovzdávanie jedinečného remesla

Lucia vedie na základnej škole chemický krúžok Kremík. Spoločne so svojimi žiakmi sa tajomstvu modtrotlače naučili cez skúmanie, skúšanie, hľadanie a trpezlivosť, ktorá ich v praxi posúvala ďalej. Taktiež toto krásne remeslo odovzdáva aj svojim dcéram. “ V súčasnosti však tajomstvá modrotlače nesieme osobite v našej rodine, keď modrotlačím s dcérami. Ak sa teda bavíme o remesle, nastúpili sme na cestu odovzdávania remeselných hodnôt medzi generáciami, aj keď sme to vlastne všetko začali spolu a v jednom čase,“ hovorí.

Kedysi sa remeslo odovzdávalo v rodinách alebo cechoch, ale Lucia sa modrotlačeniu naučila sama cez dostupné informácie. Lenže týchto informácií, bohužiaľ, až tak veľa nie je. „Navyše, aj keď sme mali recept ako na to a poznali sme zhruba technológiu procesu, množstvo maličkostí ešte stále nefungovalo.“

Modrotlač- motív dievča
Foto: Lucia Dovalová

Tajomstvo modrotlače

Výroba modrotlače je náročný proces. „Ľudia si často mýlia modrotlač s maľovaním bielou farbou na modrú látku. Modrotlač je však špeciálny proces so špeciálnou zmesou zvanou pap alebo rezerva, ktorú nanášame na biele plátno.“

„Pap prekrýva povrch plátna, ktorý bude vo výsledku biely. My na plátno maľujeme vlastné vzory ručne, štetcom. Pečiatky alebo formy so vzorom používajú modrotlačiari, ktorí pracujú v systéme veľkovýroby a metráže,“ prezrádza výrobu modrotlače.

Modrotlač- formičky
Foto: Lucia Dovalová

„Namaľované a dôkladne vyschnuté plátenko sa namáča v indigu. Príprava indiga na farbenie si tiež vyžaduje skúsenosti a poznatky. Viacnásobné namáčanie a oxidácia na vzduchu sa končí výsledným vypraním papu, rezervy v nízkopercentnej kyseline sírovej a napokon ešte vo vode,“ dodáva Lucia.

Voda je pre proces výroby modrotlače veľmi dôležitá, preto aj v minulosti dielne bývali zvyčajne hneď pri vodných tokoch, teda riekach a riečkach, kde nafarbené metráže plátna prali. „Príprava plátenka s modrotlačovým vzorom vysokej kvality trvá niekoľko hodín až dní.“

Indigo
Foto: Lucia Dovalová

V minulosti sa modrotlač používala na šaty, sviatočné oblečenie a neskôr získala aj všednejší rozmer. Taktiež sa dokonca používala na perinové obliečky. Modtrotlač z dielne LUCIAr.t. sa nachádza na rôznych kúskoch oblečenia ako sukne, šaty, či košele. Modrotlač aplikujú aj na kapsičky, peňaženky, opasky, motýliky, lemy na klobúky a, samozrejme, šperky a iné ozdoby ako napríklad brošne či zrkadielka.

Modrotlač
Foto: Lucia Dovalová

Lucia dúfa, že prostredníctvom aj jej tvorby dokáže vo väčšej miere udržať záujem ľudí o modrotlač. Taktiež aj o to, aby ľudia vedeli vnímať tak umelecký, remeselný i historický kontext tohto voľakedy veľmi rozšíreného remesla.

„Verím však, že renesancia modrotlače nie je dočasný módny trend, ktorý zasa upadne. Ak sa raz už takmer podarilo modrotlač oživiť a prinášať povedomie do spoločnosti, musíme to udržať, aj cez naše aktivity a produkty.“

Modrotlač peňaženka
Foto: Lucia Dovalová

Okrem krúžku so žiakmi na základnej škole Lucia organizuje aj workshopy, kde sa ľudia môžu modrotlači priučiť. Najprv oboznámia účastníkov workshopu s históriou a s princípmi modrotlače a následne prezentuje v zrýchlenej podobe základný postup modrotlačovej technológie.

Potom si návštevníci môžu vyrobiť vlastné plátenko alebo i viac, z ktorých si vyrobia aj vlastný konečný produkt, ktorý budú môcť použiť. Vlastnoručne si namaľujú vzor, nafarbia ho a upravia do finálnej podoby.

Modrotlač, workshop
Foto: Lucia Dovalová

„Doteraz boli všetci naši klienti spokojní, lebo sa nielen naučili aspoň základné veci, ale zároveň si odniesli aj malý darček. Pre nás je darom to, že sme pre ľudí namiešali správnu zmes poučenia, zábavy, aktivity, tvorivosti, ale i trpezlivosti. O tom je modrotlač,“ dodáva Lucia.

Ak by ste si chceli pozrieť všetku prácu Lucie Dovalovej, môžete ju nájsť na Facebooku, na jej webovej stránke alebo na handmade webe Sashe.

Uložiť článok

Najnovšie články