Ilustračná foto: youtube.com/Sophie47 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ochranári zvierat sa snažia skoncovať s nezmyselným lovom zvierat. Samotní lovci však majú na celú vec iný názor.

Proti lovu zvierat sa v mnoho krajinách podnikajú radikálne opatrenia. Napriek tomu ešte nie je úplne zakázaný, a tak sa zo vzácnych zvierat stávajú trofeje lovcov. Patrí medzi nich aj tento muž, ktorý je navyše presvedčený že robí dobrú vec a svoje činy neľutuje. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nová správa uverejnená na portáli BanThrophyHunting odhalila šokujúce zistenia. Podľa nich populácia slonov klesla od roku 1980 na 400-tisíc z pôvodného asi 1,3 milióna. Napriek tomu ich lov stále nie je zakázaný a neustále ich ubúda.

Foto: Pixabay

Ron Thomson zo Zimbabwe, ktorý má na svedomí život viac ako 5-tisíc slonov a 50 hrochov si za svojimi činmi stojí. Ako informoval portál Independent, otec dvoch detí, ktorý strávil život prácou v afrických národných parkoch poprel, že by jeho konanie bolo motivované vlastným uspokojením alebo získaním trofejí. „Necítil som pri ich zabíjaní nič.“ Zvieratá zabíjal, aby pomohol populácii prežiť.

Obvinil ochranárov zvierat

Tvrdí, že ak by počet niektorých druhov neklesol, ich vysoký počet by mal na svedomí zničenie vlastných biotopov. Dokonca obvinil ochranárov zvierat, že šíria klamlivé a mylné informácie s cieľom získania peňazí a v podstate nerozumejú ako funguje ríša zvierat.

„Problémom je, že máme veľa takzvaných expertov zo západu, ktorí nám hovoria, čo máme robiť. Som vyštudovaný vysokoškolský ekológ, o týchto veciach niečo viem,“ uviedol Thomson v rozhovore pre Independent.

Foto: Pixabay

Ďalej upozornil na fakt, že nie všetky informácie, ktoré kolujú okolo lovu zvierat sú pravdivé. „Slon africký nie je zďaleka vyhynutý. Ľudia, ktorí to tvrdia, patria k mimovládnym organizáciám, ktoré hovoria lži, aby získali peniaze. Ak chcete udržať zdravú populáciu, musíte sa uistiť, že neprerastie kapacitu ich biotopu.“

Kvôli názorom podobným Thomsonovmu presvedčeniu však narastá počet lovcov a lovených zvierat. To však zapríčiňuje rapídny pokles ich populácie. Je otázne, kam to až zájde a koľko vzácnych druhov sa priblíži týmto spôsobom ku svojmu zániku.

Problém, ktorý je nutné riešiť

Aby sa proti tomu zakročilo, vznikol otvorený list, ktorý koordinuje kampaň za zákaz lovu divokých zvierat pre trofeje. Podpísalo ho už viacero ochrancov prírody alebo známych osobností, napríklad sa zapojili aj hudobníci ako Liam Gallagher, Ed Sheeran, Gary Numan a ďalší. Ide o vážny problém, ktorému je potrebné venovať pozornosť.

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články