Ilustračná foto: Unsplash

Gorilieho samca Rafikiho stretli tisícky turistov.

Podobných prípadov sa už v rôznych kútoch sveta stalo nespočetné množstvo. Ten najnovší však patrí medzi najotrasnejšie. Štvorica lovcov totiž v ugandských lesoch zabila vzácnu a chránenú gorilu horskú. Za skutok im teraz hrozí doživotné väzenie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rafiki, ako gorilu po mene poznali, patril v Ugande medzi známych gorilích samcov. Preto sa po jeho zmiznutí 1. júna spustila veľká pátracia akcia. Ako informuje web britskej televíznej stanice BBC, jeho mŕtve telo našli na druhý deň.

Podľa záverov vyšetrovania bol Rafiki zabitý ostrým predmetom, ktoré prebodli jeho vnútorné orgány. Ako podľa webu LAD Bible poznamenala organizácia Uganda Wildlife Authority (UWA), Rafiki zomrel bolestivou smrťou.

Ilustračná foto: Unsplash (Mike Arney)

Za zabitie chránenej gorily doživotie

Polícii sa však podarilo zatknúť štvoricu podozrivých lovcov. Tým teraz hrozí doživotné väzenie za zabitie chráneného druhu gorily horskej. Tie žijú vo voľnej prírode len na dvoch miestach v Afrike územie Ugandy je jedným z nich. Štvorica lovcov sa z väzenia môže dostať na kauciu vo výške 5,4 milióna dolárov.

UWA lovcov vystopovala vďaka jednému mužovi zo skupiny, u ktorého sa našlo lovecké vybavenie, vrátanie oštepov a lán. Ako muž priznal, spolu s tromi ďalšími mali poľovať na menšie zvieratá, avšak došlo ku konfrontácii s Rafikim. Ten ich mal podľa jeho slov napadnúť a skupina konala v sebaobrane.

Lovcov čaká súdny proces, v ktorom budú musieť dokázať svoju nevinu. V Ugande pritom začali nové zákony ochraňujúce život v divokej prírody platiť len nedávno. Všetkých, ktorí ho akokoľvek narušia, prípadne sa dopustia trestného činu, čakajú tvrdšie tresty než doteraz.

Smrť Rafikiho môže ohroziť ďalšie gorily

Štvorica lovcov si poriadne zavarila najmä tým, že na celom svete žije už len okolo tisícka horských goríl a smrť Rafikiho môže túto populáciu výrazne ohroziť. Podľa miestnych mal mať zabitý samec 25 rokov a bol vodcom 17-členného stáda žijúceho v národnom parku v Bwindi. Podľa BBC išlo o skupinu goríl, ktorá bola na ľudí zvyknutá, preto sa vyšetrovateľom Rafikiho smrti nezdá, že by bol na lovcov zaútočil. Skôr sa prikláňajú k názor, že za ním išli s určitým cieľom.

Rafikiho smrť podľa UWA môže mať vážne následky na život zvyšných členov gorilieho stáda. Nakoľko ostatné gorily nebudú mať svojho lídra, môže sa stať, že sa vedenia ujme nejaká iná gorila a skupina už s ľuďmi v okolí nebude mať „priateľské vzťahy“ a gorily na nich môžu útočiť.

Rafiki patril medzi najznámejších gorilích samcov v Ugande a množstvo turistov sa na neho a jeho stádo chodilo pozerať. Z vyzbieraných sa UWA následne starala o prostredie, v ktorom gorily žili, vrátane stravy.

Uložiť článok

Najnovšie články