V národnom parku v Zimbabwe zastrelil muž menom Richard Cooke, leva Xanda. Mal 6 rokov a bol priamym potomkom leva Cecil the Lion. Taktiež bol otcom niekoľkých levíčat a potom, čo bol zastrelený Cecil, skončil rovnako aj jeho najstarší syn. Cooke zastrelil aj Xandovho brata, ktorý bol od neho o 4 roky mladší. Odpoveď na otázku, kedy budú môcť konečne levy v prírodnej rezervácii žiť slobodne, je stále záhadou.
Zabitie Cecila spôsobilo v čase jeho smrti obrovský rozruch. Bol hlavnou turistickou atrakciou a taktiež bol súčasťou prebiehajúceho výskumu Oxfordskej univerzity. Americký zubár a lovec trofejí, Walter Palmer, postrelil Cecila šípom, no trvalo celých 40 hodín, kým sa mu ho podarilo vystopovať a zastreliť puškou. Palmer však popiera, že by trvalo tak dlho, kým by lev skutočne dokonal. A tak nemôže byť obvinený zo žiadneho zločinu. Aspoň nie oficiálne, avšak ďalší dvaja muži boli stíhaní v súvislosti s týmto lovom.
Vraví sa, že Palmer zaplatil niečo okolo 50-tisíc dolárov profesionálnemu lovcovi, aby mu pomohol zabiť slávneho leva. Po love rýchlo odletel domov, no podal vyhlásenie: „Netušil som, že ten lev bol miestny obľúbenec a súčasťou štúdie. Zistil som to až na konci lovu, spoľahol som sa na profesionálny názor miestneho experta, ktorý mal zaistiť, aby bol môj lov legálny.“ Podľa jeho slov, nebol kontaktovaný úradmi ani v Zimbabwe, ani na americkej pôde, no je ochotný pomôcť pri ďalšom vyšetrovaní. „Ešte raz, veľmi ľutujem, že kvôli činnosti, ktorú milujem a vykonávam zodpovedne a legálne, umrel tento lev.“
Juhoafrický prezident Jacob Zuma sa k celej situácii vyjadril veľmi ľahostajne: „Čo sa stalo je, že lovec nevedel že Cecil bol tak známy. Videl leva a zabil leva. A bol to Cecil.“ Situácia sa zrejme dotkla viac bežných ľudí než oficiálnych autorít, no to stále nemení nič na závažnosti tejto situácie.
ladbible.com
Nahlásiť chybu v článku