Dnes nie je ničím výnimočným, ak človek loví zvieratá len tak, pre zábavu. Navyše, lovia sa aj druhy, ktoré sú považované za ohrozené. Žiaľ, aj skupinka britských lovcov trofejí sa rozhodla, že namiesto snahy o záchranu života ho pre zábavu vezmú ohrozenej zebre.
Najlepšia zábava, akú kedy zažili
Ako informoval portál Unilad, pred niekoľkými dňami sa na internete objavili zábery, ktoré vyvolali vlnu pohoršenia. Na fotografiách je možné vidieť skupinku britských lovcov trofejí, ktorí sa chvália čerstvým úlovkom.
Pre zábavu zabili zebru a okomentovali to ako „najlepšiu zábavu, akú kedy zažili s natiahnutými nohavicami“. Okrem toho, zebra nie je jediné zviera, na ktoré sa lovci trofejí ulakomili. Na sociálnych sieťach je množstvo záberov, na ktorých je možné vidieť napríklad aj antilopy či levy.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Portál Mirror Online informuje, že jedným z organizátorov poľovníckych výletov je Andy Denson, taktiež poľovník, ktorý sa neváha deliť o svoje úlovky na sociálnej sieti Facebook. Na internete však nájdete webové stránky, ktoré sú plné fotografií mŕtvych zvierat s usmiatymi lovcami.
Napríklad, stránka Huntershill Safaris ponúka nielen možnosť nahliadnuť do desivej galérie, ale zároveň sľubuje jedinečný zážitok milovníkom lovu v oblasti Južnej Afriky. Aj na stránke Umlilo Safaris natrafíte na fotografie lovcov hrdo pózujúcich s trofejami a so zbraňami, pričom na zabíjaní zvierat pre zábavu sa neraz podieľajú aj ženy.
Výlet za krutou zábavkou
Spomenuté portály sľubujú lovcom jedinečnú zábavu a aj keď priamo nesľubujú možnosť uloviť zebru či leva, upozorňujú na možnosť vytvoriť si vlastný „balíček“ ušitý na mieru. Za zabíjanie zvierat zaplatí turista v prepočte od 4 900 eur až po sumu viac ako 7 700 eur, pričom výlet môže trvať aj 10 dní.
Lov je stále legálny, aj keď zvierat ubúda
Zdá sa, že lovcov neodradí od zabíjania ani fakt, že počet zebier v divočine klesol za posledných 14 rokov o 24 percent, následkom čoho ich organizácia International Union for Conservation of Nature (IUCN) musela zaradiť na zoznam ohrozených druhov. Okrem toho, v posledných troch rokoch sa ich úbytok zrýchlil ešte viac a z pôvodných 150 000 až 250 000 na smutných 34 979.
Našťastie, nájdu sa aj odvážlivci, ktorým na zachovaní životného prostredia záleží a pre Mirror Online sa vyjadril Eduardo Goncalves vedúci kampaň s cieľom zakázať lovenie zvierat pre zábavu. Hovorí, že je najvyšší čas lov ohrozených zvierat zastaviť a ukončiť tak krutú zábavku, akou je zberateľstvo trofejí.
Žiaľ, lov zebier zatiaľ v Afrike ilegálny nie je a časti zvierat a výrobky z nich sa neraz vyvážajú napríklad do Veľkej Británie.
Unilad
Nahlásiť chybu v článku