Vláda dnes bude rokovať aj o možnosti zavedenia lokálneho núdzového stavu. Pred dnešným rokovaním kabinetu to potvrdil premiér Eduard Heger (OĽaNO). Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa chce núdzovému stavu vyhnúť. Namiesto toho vyzýva k tomu, aby sa iné zákony prispôsobili tak, že sa bude dať na Slovensku fungovať bez vyhlásenia núdzového stavu.
Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) odmietol úvahy, že kabinet zjemňuje pandemické odporúčania odborníkov. Tvrdí, že pracujú s výsledkami konzília, ktoré sú pre neho dôležité a chce sa nimi riadiť. Podrobnosti uvedie po rokovaní vlády.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) očakáva diskusiu na rokovaní kabinetu, za seba vyhlásil, že je pripravený podporiť opatrenia, ktoré pomôžu zdravotníctvu, vrátane vyhlásenia núdzového stavu. „Samozrejme by som dal výnimku pre očkovaných ľudí,“ dodal.
Na rozdiel od premiéra, ktorý je presvedčený, že ešte v stredu padne definitívne rozhodnutie o opatreniach, Naď upozorňuje, že stále rokujú aj odborníci. „Veľmi ma bude zaujímať, čo povedia premiér a minister zdravotníctva, určite však nebudem blokovať opatrenia, ktoré budú smerovať k rešpektovaniu názoru odborníkov,“ zdôraznil. Na otázku, prečo na vláde v tomto prípade nedochádza ku konsenzu, odpovedal, že je potrebné za tým hľadať „tých istých, tú istú stranu, ktorá to bola aj minulý rok“.
Proti je strana SaS
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uviedol, že koaličná rada sa „jasne dohodla“ na nových pandemických opatreniach. Nevidí dôvod, aby bol problém so schválením opatrení na stredajšej vláde.
Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) povedala, že na rokovaní vláda podporí všetko, na čom sa koaličná rada dohodla, medzi inými aj výhody pre očkovaných. „Väčšina opatrení, ktoré navrhovalo konzílium, by sa mala pretaviť do praxe vrátane opatrení, aby zamestnávateľ mohol skontrolovať zamestnancov,“ podotkla. Návrh na zavedenie lokálneho lockdownu Remišová nevidela.
Nahlásiť chybu v článku