Jedna z najslávnejších a najobľúbenejších legiend hovorí o tajomnej príšere v škótskom jazere Loch Ness. Vďaka tejto legende je jazero obľúbeným miestom turistov a mnohí miestni ľudia túto legendu stále živia v snahe udržať popularitu tejto lokality. Lochnesská príšera, prezývaná aj Nessie, sa stala už súčasťou popkultúry. No priťahuje aj vedcov, ktorí po nej pátrajú a jej existenciu (či neexistenciu) sa snažia dokázať aj odborne.
Jednými z takých vedcov je aj medzinárodný tím vedený univerzitou v Otago na Novom Zélande. Ako uvádza Science Alert, tí z jazera odoberali vzorky DNA z mnohých miest a podrobili ich dôkladnej analýze. Prišli s neprekvapivým záverom. V jazere po príšere nie je ani stopy.
Nenašli žiadnu žraločiu DNA ani DNA sumcov, ako sa tvrdilo v posledných teóriách o Lochnesskej príšere. Asi nikoho neprekvapí že nenašli ani DNA Plesiosaura – vyhynutého dinosaura, ktorý žil v plytkých vodách v Európe, a tak mohol byť potenciálnym kandidátom na lochnesskú príšeru.
Jedna z teórií o príšere sa však javí ako najpravdepodobnejšia a to tá, že by to mohol byť veľký úhor. DNA týchto vodných živočíchov totiž vedci našli v takmer každej vzorke.
„Našli sme veľké množstvo DNA úhorov. Populácia úhorov je v Loch Ness veľmi hojná, na takmer každom mieste, z ktorého sme odoberali vzorky, sme našli ich DNA„, uviedli vedci na svojej stránke.
To, že by ale práve úhor mohol byť bájnou príšerou prináša jeden zásadný problém. Zistené DNA pochádza od európskych úhorov a tie zväčša dorastajú maximálne do 1,5 metra. To sa nezhoduje s legendou, v ktorej má byť príšera oveľa väčšia.
Na druhej strane, nálezy DNA nehovoria nič o veľkosti analyzovaných úhorov, a tak môžu byť teoreticky väčšie. Aj tak je ale úhor najhorúcejším kandidátom na Lochnesskú príšeru.
Cieľom výskumu nebolo iba dokázať či nedokázať existenciu príšery. Chceli zmapovať celú populáciu, ktorá sa vyskytuje v okolí jazera či v ňom. Tím identifikoval DNA 11 druhov rýb, 22 vtákov, 19 cicavcov a troch obojživelníkov.
Zaujímavým nálezom bolo tiež veľké množstvo DNA suchozemských druhov. Vedci našli veľké množstvo ľudskej DNA, ale našli aj DNA psov, oviec a hovädzieho dobytka. Ďalej to boli jelene, jazvece, líšky, králiky či hraboše. Našli aj DNA mnohých mikroorganizmov vrátane mikróbov, ktoré žijú v slanej vode, čo bolo veľmi prekvapivé.
Aj keď vedci nenašli DNA príšery, legendu nezavrhujú. Vzorky DNA sa vo vode degradujú, a tak tu zostáva možnosť, že sme vzorky nemuseli odobrať zo správnych miest a v nesprávny čas. Navyše je tu problém s porovnaním, keďže v sekvenčných databázach sa DNA neznámeho jazerného tvora nenachádza.
„Náš výskum, rovnako ako všetky ostatné, nemajú definitívny dôkaz o tom, že Nessie neexistuje. Dokázať niečo, čo neexistuje, je do značnej miery nemožné. Máme však teóriu o veľkom úhorovi a možno stojí za to preskúmať ju podrobnejšie„, uviedli vedci.
Nahlásiť chybu v článku