Vo svete, ktorý sa zdá akoby prepchatý odpadom, jednotlivé krajiny začínajú využívať ich nepovšimnutý potenciál. Prečo si nevziať voľné dostupný materiál, o ktorý nemá nikto záujem? Problém spočíva v tom, že ľuďom sa to ‚neoplatí‘. Varšava prichádza s konceptom, ktorý motivuje obyvateľov mesta triediť odpad, ktorý môže byť následne využitý. A robia to naozaj zaujímavým spôsobom.
Innowacyjne systemy motywacyjne oparte o rozwiązania gospodarki cyfrowej i doświadczenia zebrane na etapie pilotażu, mogą być interesują ofertą w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta #Database #circulareconomy #ai #blockchain #ecotech #recycling #COP24 ✅♻️ pic.twitter.com/Qy1JaCs7OW
— Sławomir Mazurek🇵🇱💯 (@SlawekMazurek) 6. decembra 2018
Vo Varšave sa rozhodli rozmiestniť zberné recyklomaty na triedenie odpadu, ktoré odmeňujú ľudí tzv. ekobodmi vždy, keď do nich vhodia prázdne PET fľaše, hliníkové plechovky alebo sklenené fľaše. Tie si potom môžu vymeniť za rôzne výhody, ako napríklad vstupenky do kina, zľavy na kávu alebo nákupy.
Ako informuje portál businessinsider.com.pl tieto zariadenia zabezpečuje poľská spoločnosť EcoTech System. Inštalujú do nich aplikáciu, ktorá rozoznáva každý odovzdaný obal a používateľovi pripisuje body, ekobody. Stroje, ktoré budú stáť v hlavnom meste, budú zároveň prvé v Poľsku a prvé na svete, ktoré budú prijímať plast, hliník a sklo zároveň. Údaje o celom procese triedenia – od množstva a hmotnosti odpadu až po počet používateľov a zozbieraných bodov sa odosielajú do Centrálneho platformy ETS, kde sú ďalej spracovávané.
Poľský minister životného prostredia Henryk Kowalczyk chce taktiež zaviesť zálohu na PET obaly, ktorá sa bude vzťahovať na PET fľaše a iné obaly z termoplastického polyméru. Chce tak motivovať k triedeniu plastov čo najširšiu verejnosť.
Systém zálohovania fliaš sa spúšťa aj na Slovensku, návrh zákona o vratných nápojových obaloch z plastu a kovu predložilo Ministerstvo životného prostredia a bude spustený 1. januára 2022.
businessinsider.com.pl, idnes.cz
Nahlásiť chybu v článku