Liptovská Mara je neodlúčiteľnou súčasťou panorámy Liptova. Za posledné desaťročia sa stala jadrom regiónu, lákadlom turistov aj ochrancom pred ničivými povodňami. Predtým, ako v doline Váhu vyrástol priehradný múr, totiž voda stekajúca z najvyšších pohorí Slovenska brala všetko, vrátane ľudských životov.
Najdlhšia rieka na Slovensku pripomína skutočnú rieku už len v niekoľkých svojich úsekoch. V druhej polovici 20. storočia sme totiž na Váhu vybudovali až 22 vodných nádrží. Tie sa tiahnu od sútoku Čierneho a Bieleho Váhu až po miesto, kde sa rieka vlieva do Dunaja. Prvou a najväčšou je Liptovská Mara, ktorá Liptov zachránila pred mnohými katastrofami.
V údolí rieky Váh boli ľudia na povodne zvyknutí, obzvlášť v oblasti Liptovskej kotliny. Rieky sem totiž prinášali vodu z najvyšších pohorí v Hornom Uhorsku. Z Vysokých, Západných aj Nízkych Tatier, Malej Fatry či Chočských vrchov. Voda zo slovenských veľhôr stekala práve do doliny Váhu. Na Liptov ju prinášali Čierny a Biely Váh, ktoré spoločne vytvorili najdlhšiu rieku na Slovensku. Z Vysokých Tatier potom ešte svojou časťou prispela aj Belá, dodnes jedna z posledných divokých riek v Európe.
Najničivejšie záplavy na Liptove
Ničivé povodne prichádzali na Liptov pravidelne. Tá najväčšia a najničivejšia, o ktorej existujú záznamy, sa odohrala koncom augusta 1813. Po chladnom a daždivom lete, kedy v tatranských žľaboch ešte stále zotrval sneh, prišla od juhu obrovská búrka, ktorá trvala niekoľko dní. Váh sa vylial zo svojho divého koryta a bral so sebou všetko, čo mu stálo v ceste. Ničil domy, polia, mosty a bral aj ľudské životy. Voda v Ružomberku mala vystúpiť na 6 metrov oproti bežnej hladine, z domov trčali len komíny. V auguste 1813 prišlo o život viac ako 240 ľudí.
Jediným riešením, ako si poradiť s pravidelne sa zaplavujúcou oblasťou Liptova, paradoxne, ostalo ju vlastnoručne zatopiť. Priehradný múr nakoniec nakreslili v severo-južnom smere pod vrcholom Úložisko, na okraji obce Vlachy. Prvotné práce začali v roku 1965 geomorfologickými meraniami. V nasledujúcich rokoch robotníci premiestnili 11 miliónov kubíkov zeminy aby vybudovali 1 225 metrov dlhú hrádzu, ktorá sa týčila do výšky 45 metrov nad údolie Váhu.
Miesta, ktoré zmizli z mapy
Vodnú nádrž Liptovská Mara začali napúšťať 10 rokov po tom, ako začali s jej budovaním. V roku 1975 tak vzniká v tom čase ešte najväčšia priehrada na Slovensku nadobúdať dnešnú podobu. Pod vodou končia úrodné polia Liptovskej kotliny a stovky domov, pričom musí byť vysťahovaných viac ako 4 000 ľudí. Liptovská Mara zachraňuje región pred jednou katastrofou, prináša však celkom inú, kultúrnu. Z mapy navždy miznú najstaršie obce nielen Liptova, ale celého Slovenska.
Pri výstavbe Liptovskej Mary bolo zatopených 13 obcí, z toho všetky okrem jednej úplne. Viac ako 900 rodín prišlo o svoje domovy v oblasti, ktorá patrila k najstaršie trvalo osídleným nielen na Liptove, ale aj na celom Slovensku. Priehrada dostala názov po Svätej Mare, ktorej zvonica jedného z najstarších kostolov Liptova zdobí okraj priehrady dodnes. Na brehu Liptovskej Mary ide azda o najikonickejšie miesto celej priehrady.
Voda pochovala aj Čemice, kde mal byť podľa legendy pochovaný Juraj Jánošík. Z mapy zmizli aj Sokolčice, kde sa narodil svetoznámy hokejista Stan Mikita ako aj hviezda československého hokeja, Ján Starší. Po Dechtátoch ostal len známy salaš a ani ten dnes nestojí na tom istom mieste, kde pred niekoľkými desaťročiami. Zaplavená bola aj Liptovská Sielnica, ktorá však z mapy tak celkom nezmizla. Obec s rovnakým názvom nanovo vybudovali ešte pred zatopením kotliny.
Spomienku na niekdajší život v zatopenej časti Liptovskej kotliny sa nakoniec podarilo zachrániť vďaka múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Práve tu možno nájsť domy z obcí, ktorých z máp vytlačilo vodné dielo, ktoré Liptov zachránilo pred pravidelnými povodňami. Liptovská Mara sa pritom za niekoľko desaťročí poľahky stala neodlúčiteľnou súčasťou jedného z najkrajších regiónov na Slovensku a v súčasnosti okrem energetickej a regulačnej funkcie výrazne posilňuje aj regionálny rozvoj v oblasti cestovného ruchu.
orava-liptov.sk, My Liptov, speleork.sk, cas.sk, vtedy.sk
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku