Vykonávanie mikrodávkovania LSD sa stalo populárnym v Silicon Valley. Notoricky známu oblasť v Kalifornii, ktorá je domovom najväčších svetových IT spoločností. Zamestnanci, ktorí tu LSD užívali, hľadali spôsob, ako si zvýšiť kreativitu a vylepšiť svoju pozornosť. Paul Austin, zakladateľ online vzdelávacieho zdroja pre mikrodávkovanie The Third Way tvrdí, že ľudia, ktorí sa rozhodnú pre túto „kúru“, spadajú do dvoch skupín.
„V prvej skupine sú ľudia, ktorí praktizujú mikrodávkovanie kvôli deficitu. Teda majú pocit, že im niečo chýba a robia to, aby uviedli veci späť do normálu. Môže ísť o ľudí, ktorí trpia depresiou, závislosťou, posttraumatickým stresom, alebo úzkosťou,“ hovorí Austin. Tiež tvrdí, že ľudia, ktorí to robia pre tento dôvod, užívajú dávky, ktoré len minimálne narušia ich vnímanie, aby tak pocítili slabý pocit eufórie. Inými slovami, byť mierne pod vplyvom na pravidelnej báze je efektívny postup pre liečbu depresie.
Druhá skupina zahŕňa ľudí, ktorí sú mentálne v poriadku, teda netrpia žiadnou poruchou a chcú len zvýšiť kreativitu a produktivitu tým, že v stúpia do stavu, kedy sa zintenzívni prietok myšlienok, no nezasiahne do vnímania. Teda nenarúša náladu, ani nespôsobuje halucinácie. Takzvaný stav prietoku je moment, kedy je človek inšpirovaný a má obrovské množstvo nápadov a myšlienok. Je to stav, kedy riešite niečo náročné a zložité, no nemáte problém s promptným nájdením riešenia.
Muž, ktorý sa rozhodol udržať svoju identitu v anonymite, vyskúšal tento experiment na vlastnej koži. LSD užíval v mikrodávkach po dobu 30 dní. Napísal, že aj napriek nesmiernej popularite a vyzdvihovaniu mikrodávkovania, nepocítil nijakú výraznú zmenu. „Nemôžem povedať, že by som si všimol krok vpred. Nevyvinul som toleranciu k najnudnejším povinnostiam v práci, ktoré som nenávidel. Moje vnímanie reality bolo v podstate úplne rovnaké, ako v každom inom mesiaci, ktorý som na tejto planéte strávil. Napriek tomu testy môjho poznania tvrdili niečo celkom iné.“
Aby muž dokázal zmerať zmeny, ktoré nastali, využil test kreatívneho myslenia a zistil, že aj napriek tomu, že nepocítil žiadnu zmenu, jeho kreativita sa zvýšila. „Kreativita sa dá spozorovať na príklade, kedy som mal nakresliť ľudskú postavu, pri čom som musel vychádzať z jedinej čiary, ktorý bola vopred nakreslená na papieri. Skóre sa počíta podľa miery originality, predstavivosti, humoru, uveriteľnosti situácie a spektra ďalších faktorov.“
Jeho nálada aj kreativita sa v testoch výrazne zlepšili počas mesiaca mikrodávkovania, no muž to nepocítil v praxi. Je však dôležité poukázať na to, že jeho výsledky nezavážia v štatistike, pretože odborníci tvrdia, že v prevahe sú ľudia, u ktorých sú výsledky viditeľné aj citeľné. Pokiaľ niečo nefunguje u jedinca, no funguje to u stovky ďalších ľudí, nedá sa hovoriť o tom, že by tento proces nemal efekt. LSD je samozrejme substancia, ktorá je nezákonná a preto nikomu neodporúčame tento experiment testovať na vlastnej koži. Jedine, že by ste zablúdili do krajiny, kde je táto droga legálna. Aj v prípade, že sa rozhodnete riskovať s niečim podobným, vždy majte na pamäti, že všetkého veľa škodí.
Pozri aj: Experiment s LSD. Umelec kreslil 9-krát ten istý portrét po požití drogy. Takto to dopadlo
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku