„Civilizácia začína destiláciou,“ povedal kedysi spisovateľ a alkoholik William Faulker. Aj napriek tomu, že náš smäd a túžba po alkohole siaha až do doby kamennej, nikto zatiaľ neprišiel na spôsob, ako sa vysporiadať s opicou po bujarej noci. Yunfeng Li je profesorom chemického inžinierstva na Univerzite v Kalifornii a zároveň veľký milovník vína, a práve preto cítil potrebu nájsť riešenie na tento rozsiahly problém.
V Amerike je 8-10 % zo všetkých návštev pohotovosti spôsobených akútnou otravou alkoholom. To však nie je všetko, nakoľko alkohol je hlavným rizikovým faktorom pri predčasnom úmrti a invalidite medzi ľuďmi vo veku 15 až 49 rokov. Požívanie alkoholu môže tiež viesť k vážnym zdravotným problémom ako sú kardiovaskulárne ochorenie alebo rakovina pečene. Napriek pokročilej medicíne a všetkým týmto poznatkom sa pri liečbe nadmerného požitia alkoholu vo veľkej miere spoliehame na naše vlastné enzýmy, ktoré túto drogu rozkladajú.
Aj tieto dôvody viedli profesora, aby vytvoril protilátku, ktorá by pomohola ľuďom vychutnať si víno, pivo či koktaily bez opice a zároveň vytvoriť život zachraňujúcu liečbu intoxikácie pri nadmernom požití alkoholu. Výsledkom práce Yunfeng Liho v spolupráci s absolventom Duo Xuom a odborníkom na ochorenie pečene Cheng Lim je kapsula naplnená prírodnými enzýmami, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v bunkách pečene a ktoré výrazne urýchľujú a pomáhajú stráviť resp. spracovať alkohol. Kapsula bola následne testovaná na myšiach.
Výskumníci sa pri tvorbe kapsuly inšpirovali fungovaním ľudského organizmu pri rozklade alkoholu a vybrali tri prírodné enzýmy, ktoré premieňajú alkohol na neškodné molekuly, ktoré sú následne z tela vylúčené. Hoci to znie veľmi jednoducho, nakoľko nebolo potrebné vytvárať nové enzýmy, najväčšou výzvou bolo prísť na bezpečný a účinný spôsob ako dostať kapsulu do pečene. Zabezpečí sa to vďaka pokrytiu enzýmov do „materiálu“, ktorý je americkými úradmi pre potraviny a liečivá schválený pre rôzne tabletky. V rámci testovacích procesov sa tieto kapsuly aplikovali do žíl opitých myší, kde sa dostali do obehového systému resp. do pečene a kde sa stali súčasťou pečeňových buniek a slúžili ako mini-reaktory na trávenie alkoholu.
Testy preukázali, že u opitých myší liečba znížila hladinu alkoholu v krvi o 45% už za štyri hodiny, v porovnaní s myšami, ktoré nepodstúpili žiadnu liečbu. Medzitým koncentrácia aceteldehydu zostala na extrémne nízkej úrovni – reč je o vysoko toxickej zlúčenine, ktorá je karcinogénna a spôsobuje bolesť hlavy, vracanie a spôsobuje červenanie ľudí ktoré vzniká počas trávenia alkoholu. Testované myši sa prebudili zo spánku vyvolaného požitím alkoholu omnoho rýchlejšie ako pri netestovaných myšiach.
Schopnosť účinne rozkladať alkohol by mala pomôcť pacientom prebudiť sa skôr a zabrániť otrave alkoholom. Zároveň by mala chrániť pečeň pred poškodením a alkoholom vyvolaným stresom. Momentálne sú testy vo finálnej fáze s cieľom potvrdiť, že nanokapsule sú bezpečné a nesprevádzajú ich žiadne neočakávané alebo nebezpečné vedľajšie účinky. Ak sa liečba u myší ukáže ako účinná, s klinickými testami u ľudí je možné začať už budúci rok.
Tento druh protilátky síce nepomôže ľuďom aby to s alkoholom nepreháňali, ale môže pomôcť rýchlejšie sa zotaviť po opici. Na záver však treba podotknúť, že prvým krokom je piť zodpovedne a s mierou.
theconversation.com
Nahlásiť chybu v článku